Utracona partycja

Mam duży problem. Znikła mi partycja na, której miałęm ważne dane. W skrócie wyglądało to tak, że chciałęm połączyć w Partition Magic 8.0 dwie partycje. Pierwsza z danymi, zdefragmentowana, druga zupełnie pusta. No więc mirage->apply i wyskakuje błąd 50. Partycja znikła. Widać ją w Partition za to pomniejszoną oraz tą drugą surową (unalocated) chociaż przed próbą łączenie zformatowałęm. Na całym dysku posiadam system plików NTFS. Ludzie pomóżnie.

Moja propozycja: nie sprawdzone ale może…

Podłaczyć dysk do drugiego kompa (wczesniej wyłączyć w tym kompie “kosz”. Program Ricovery Pro i próba odzyskania danych. Jak Ricover nie widzi partycji spróbowac Partition Magic zrobić tą partycje jako aktywną i ponownie spróbować odzyskac dane. A dobra wiadomość że przy formatowaniu dysku nie są bezpowrotnie tracone zapisane na nim dane.

Jestem wyznawcą klasycznego dzielenia dysku z kasowaniem danych z powodów, jak wyżej. Skorzystaj, myslo dyskietki ratunkowej Partition Magic 8.0 lub pakietu Norton Utilites. Pomocne też będą aplikacje to odzyskiwania danych, jak R-Studio NTFS 4.0 za 50 dolarów. Mozna skorzystać z CD live Linuksa. Możliwości jest naprawdę wiele.

Niedawno sam miałem podobny problem.

Po wielu nieudanych próbach z różnymi cudownymi i “renomowanymi” programami do odzyskiwania partycji znalazłem TestDisk http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk - pomógł w 100%.

Program nie należy do najłatwiejszych, ale jeśli masz blade pojęcie o unixach to sobie spokojnie poradzisz. Nawet jak nie będzie potrafił przywrócić partycji to ma opcje skopiowania plików z niej na inny dysk (tylko przy NTFS).

p.s.: Jakim programem byś nie próbował reperacji, przed zatwierdzeniem każdej operacji zastanów się czy dobrze wiesz co robisz. Albo poproś kogoś znajomego który wie.

Mam teraz jedyną w swoim rodzaju możliwość sprawdzenie programów odzyskujących dane. Pierwszy w ruch poszedł EasyRecovery - odzyskał chyba 90% z tego co na razie widzę. Teraz próbuję PC INSPECTOR File Recovery 4. Co do TestDisk to czytałęm świetne recenzje ale nigdzie nie mogę znaleść tutoriala.