Utracone dane po defragmentacji i awarii


(Kubainter) #1

Witam, mam dość poważny problem gdyż utraciłem dość duża ilość danych które są dla mnie bardzo ważne. Więc teraz opiszę dokładnie o co chodzi, a więc jak to robie regularnie robiłem defragmentację w PartitionManager'ze niestety podczas owej pracy jak na złość była spadek napięcia no i komp się zresetował. Po uruchomieniu go wszystko wyglądało, że jest dobrze bo dane były a już sie bałem iż je stracę, długo się tym nie cieszyłem gdyż przy następnym uruchomieniu systemu włączył się CHKDSK przed załadowaniem OS no i niestety znalazł on błędy i to dość wiele ale je naprawił. Jak się okazało po wejsciu na partycję błędy te skasowały mi prawie 45GB danych !!

I tu pojawia się moje pytanie czy da się odzyskać te dane z (uszkodzonych i naprawionych) sektorów bez konieczności oddawania dysku do firmy która każe sobie płacić połowę wypłaty przeciętnego człowieka ?? Wiem, że jest wiele programów do odzyskiwania danych i to dość dobrych gdyż nie raz trafiały mi się felerne serie HDD i następnie robota z odzyskiwaniem danych które w 70% dało się odzyskać, ale aktualnie te programy których używałem/am nie widzą tych straconych danych. Bardzo prosiłbym o szybką pomoc i pozdrawiam :frowning:


(Henio Mazurek) #2

Wypróbuj TestDisk. Ma dwa narzędzia TestDisk i PhotoRec. Uruchom najpierw TestDisk, jak nie pomoże, PhotoRec.

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& ... toRec+6.10


(Kubainter) #3

Akurat ten program miałem na dysku ale nie używałem nigdy PhotoRec i nie wiedziałem co on potrafi, aktualnie uruchomiłem w nim odzyskiwanie danych i zobaczymy czy będzie potrafił je chociażby "zobaczyć".


(fastman92) #4

PhotoRec to program odpalany w oknie wiersza poleceń do odzyskiwania plików z danej partycji. Odzyskuje dane do folderów tworzonych w jego katalogu. Pamiętaj, aby uruchomić go na INNEJ partycji, inaczej nadpiszesz poprzednie dane (45 GB).

http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=15 ... 66e47c9ea5


(Kubainter) #5

Tak wiem wiem, że partycji tamtej nie mogę ruszać akurat wiem co i jak robić w takich sytuacjach ;] w sumie troche poczekam aż mi je przeskanuje bo pisze że jeszcze 2.5godz bedzie skanował.


(Jjoasz) #6

photorec odzyskuje tylko pliki graficzne, co sugeruje nazwa

zbootuj testdisk i pobaw sie tablica partycji, bo najwyrazniej ona sie popsula - jesli nie pomoze a widzi pliki, to po prostu przekopiuj cale foldery na inny dysk


(Henio Mazurek) #7

PhotoRec nie odzyskuje tylko plików graficznych.

Jeśli jednak nie pomoże, można zrobić, co radzi clockwork.


(Hindol) #8

w przypadku zabicia plików przez wyzerowanie ich wielkości masz naprawdę niewielkie szanse na ich odzyskanie (brak wiadomości o alokacji sektorów), PhotoRec pomoże ci tylko odzyskać fotki i być może filmiki.

pozwolę sobie także na przypuszczenie że te dane nie są ci aż tak niezbędne, ich ilość wskazuje na kolekcje filmów i mp3 :stuck_out_tongue_winking_eye:


(Kubainter) #9

Niestety przekopiowanie nic nie daje nawet na innych partycjach pliki nadal mają po 0kb :frowning: widocznie poszło się je...

Akurat filmy i mp3 trzymam na szczęście na innych partycjach i mają się dobrze nawet gdyby to nie żałowałbym ich straty ;/


(Hashi) #10

Bedzie ciężko.

http://software.lsoft.net/undelete-demo.exe

http://www.cgsecurity.org/wiki/Advanced ... MFT_Repair

Sekcja Repair NTFS MFT (z góry zakładam że posiadasz NTFS)

http://www.cgsecurity.org/wiki/Data_Recovery_Examples

PS Jęsli posiadasz odpowiednio dużą dodatkową partycje to dobrzez zrobić wcześniej obraz dysku.


(Hindol) #11

CHKDSK skutecznie ci wszystko "naprawił", kopiowanie nic tu nie da

nie pozostaje ci nic innego jak zapoznać się z działem http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=1& ... nie+danych

życzę powodzenie, choć nie wróżę sukcesów.


(Kubainter) #12

No wiadomo że NTFS, a z tego co pamiętam właśnie po tym jak CHKDSK naprawił mi MFT to te dane zniknęły


(Hashi) #13

Na partycji znajduje się zawsze MFTMirr (lustro tablicy). Wszystko zalezy od tego czy zostało ono zmienione w wyniku działania chkdsk.

Jeśli oba są uszkodzone należy użyć komercyjnych programów.


(Kubainter) #14

Ehh jednak po danych żaden program nie wykrywa tych plików jako skasowanych tylko jako normalnie istniejące :frowning:

Wielkie dzięki za pomoc panowie będę musiał sam jakos to wszystko "odtworzyć" ale troche to potrwa... Pozdrawiam