Utracone dane! Problem z dyskiem

Witam.

Jest tragicznie :frowning:

A więc tak:

W Piątek wchodzę do domu, włączam kompa i patrzę, dłuugo się ładuje, muli niesamowicie, następnie zauważyłem, że dyski nie działają.

No i tak: mam ważne dane, nie mogę zgrać na pendrive , nie widzi dysku, następnie próbuję przez Ubuntu LIve CD zgrać ważne dane, ale nic. WINPE też nie daje rady. Instaluję od nowa windowsa. OK, udało się, stery są, ale niestety przy instalacji XPeka zrobił się format i dane zniknęły. Wcześniej dane miałem na pulpicie, po formacie wszystko zginęło. Ważne dane to materiały .doc czyli plik worda. Jak odzyskać stracone prace .doc po formacie?

Dodaj, że po formacie i nadpisaniu innymi danymi (nowa instalka) - jeśli nowe pliki są na dysku na miejscu plików, które chcesz odzyskać to chyba w warunkach domowych nie będzie to możliwe.

PS. Kto trzyma ważne (każde) dane na partycji systemowej?

Jedyne co możesz teraz dobrego zrobić co wyłączyć kompa, uruchomić CD z programami do odzyskiwania danych i przeszukać dysk. Lub odepnij dysk ze swojego kompa, podepnij do innego i spod drugiego systemu szukaj.

Uruchom progam testdisk. On powinien bez problemu odzyskać dane…

Pytam bo nie wiem - te nadpisane nową instalką systemu też znajdzie?

koledzy.nie rozumiecie za bardzo. Przedtem miałem Vistę-później niedawno jak pisałem dysk zaczął wariować, później musiałem XP zainstalować-visty nie czytał, i XP zainstalowałem na miejscu Visty-a na viście moja mama miała na pulpicie swoją prace :(. I XP zrobił formata i koniec.

Ludzie! Pomyślcie trochę może ktoś coś zdziała i na[pisze co mam zrobić, żeby odzyskać dane! Bardzo ważne, to strata jakiegoś miesiąca przed kompem.

testdisk-da rade po formacie? Jak mam go włączyć?

skąd to wziąć?

Nie wiem czy Ty nasz zrozumiałeś. Pliki, programy i dokumenty, które masz na pulpicie znajdują się fizycznie na partycji systemowej, którą to Ty sformatowałeś i na niej zainstalowałeś nowy system.

Standardowa ścieżka do katalogu pulpitu w np. XP (w Viście jest podobnie jeśli nie tak samo) to:

C:\Documents and Settings\Nazwa_Użytkownika/Pulpit - czyli jaki widzisz jest to lokalizacja, którą najprawdopodobnie nieodwracalnie nadpisałeś nowymi danymi (nową instalacją systemu) Ważnych danych, programów itp nie przechowuj nigdy na partycji systemowej bo w przypadku reinstalacji systemu z wymaganym formatowaniem zawsze będziesz miał sytuacje jak obecnie. Jedyne co możesz teraz zrobić to nie odpalać tego systemu z tego dysku, bo to powoduje dalsze nadpisanie wolnych sektorów dysku, na którym może znajdują się dokumenty (lub ich pozostałości), które chcesz odzyskać. Najlepiej odłącz dysk, podłącz do innego sprawnego kompa i to spod tego innego kompa spróbuj przeskanować ten Twój dysk programem do odzyskiwania danych.

OK, powiedz to mojej mamie.

Pozatym to utracone dane to:

C:\Users\Aneta\Destkop

i tej lokalizacji na razie nie mam na dysku-porostu usunąłem, ale NIE nadpisałem.

I dodam, ż przy formacie kliknąłem na szybkie formatowanie.

To zamiast wadzić się o to, czy dane zostały nadpisane czy nie, może warto w końcu spróbować je odzyskać?

Wątpie choć fakt faktem, że Vista zajmuje na dysku 10 razy więcej przesterzeni, więc likalizacja pulpitu może nie jest nadpisana. Jeśli w domowych warunkach to:

http://www.file-recovery.net/

Ściągnij demo i spróbuj. Lub:

http://www.active-undelete.com/

Nie masz obecnie tej “scieżki dostępu” ale fizycznie na dysku w tym miejscu może być już całkowicie coś innego co na talerzach dysku znajduje się w tym miejscu w którym kiedyś były pliki wskazywane przez tą ścieżkę dostępu.

Sa dwie sprawy- lokalizacja fizyczna - miejsce na dysku twardym (na to masz mały wpływ) i lokalizacja logiczna (nie wiem czy to tak się fachowo nazywa), która podawana jest w postaci ścieżki np. “C:\Users\Aneta\Destkop” i to możesz sobie modyfikować i zmieniać w szerokim zakresie.

Dodane 26.04.2009 (N) 11:42

Przecież już podawałeś mu przykładowy program do tego celu, ja tylko chce mu uzmysłowić, że nie powinien obecnie pracować na tym dysku jako startowym, jeśli chce cokolwiek z niego odzyskać.

Najgorsze co mógł zrobić w swoim przypadku (i zrobił)) to instalacja nowego systemu na partycji po Viście.

jak na razie Recover My Files w wersji pełnej przeszukuje dysk i znajduje pełno dokumentów do odzyskania.

EDIT:Dane odzyskałem poprzez program Recover MY Files FULL-zajęło mu to 5 godzin :slight_smile: