Utrata danych z pendrive'a

Witam,
z góry proszę o przeniesienie tematu, jeśli źle wybrałem.

Otóż chciałem przeinstalować Windowsa na czysto, więc skopiowałem wszystkie najważniejsze dane na pendrive’a. Wszystko poszło bez problemu, ale kiedy na czystym systemie podłączyłem pendrive’a, to pokazuje, że jest tylko 2,5 MB wolnego miejsca (kiedy na starym systemie pokazywało koło 10 GB), a kiedy wejdę do środka pokazuje się takie coś jak na załączonym screenie.
Próbowałem włączać ukryte pliki i foldery, nic nie dało. Kiedy włączam cmd i wpisuję “chkdsk /f”, to pojawia się coś w stylu: “Windows found problems with the file system that could not be corrected.”. Natomiast jak wejdę we właściwości i naprawianie błędów, to po chwili pokazuje się okno “Podczas naprawiania tego dysku wystąpił problem”
Proszę o pomoc!

Całkiem możliwe, że dane zostały uszkodzone - w takim wypadku raczej nic nie zrobisz. Niemniej, wygląda to dosyć podejrzanie. Nie miałeś wcześniej żadnego złośliwego oprogramowania na komputerze ,zwłaszcza ransomware (szyfrujące)? Może to o to chodzi. Jeśli masz możliwość to sprawdź jeszcze na innym PC. Swoją drogą, jaki system plików zastosowałeś?

Raczej niemożliwe, żebym miał tego typu oprogramowanie, regularnie skanuję komputer antywirusem.
Sprawdziłem na komputerze z Ubuntu, to poza tym wyświetla jeszcze foldery “FOUND.000”, “FOUND.001”, “FOUND.002” i “FOUND.003”, których nie da się otworzyć (zostawiłem na 10 minut, ale jest tak, jakby cały czas wczytywało zawartość).
Formatowałem w FAT32.

Typowe objawy padnięcia pendrive’a. Raczej nie do odzyskania.
Przyczyny są zwykle trzy:

  • oszukana pojemność pendrive’a, ale tu jeszcze zadziała formatowanie
  • padł kontroler lub flash i grzeje się niemiłosiernie rozpieprzając odczyty - można rozłupać pena i przyłożyć do grzejącego się czipa radiator, co czasami pomaga.
  • zbyt dużo zapisów we flashu, ale w pendrive’ie jest to raczej rzadkie.

PS: Choć czasami też się tak dzieje jak wyjmie się pendrive podczas zapisywania dużej ilości plików, ale to są wyjątki
Jeśli nie da się go sformatować (bez opcji szybkiego formatowania) to już tylko celuj w śmietnik.

Potwierdzam wątek z przegrzaniem, to jest całkiem prawdopodobne. Osobiście stopiłem w ten sposób w młodości MP3 :wink: Jeśli miałeś tam jakieś krytyczne dane to jest opcja ich odzyskania w specjalnych serwisach, ale koszta są ogromne. Po Sieci krążą programy służące do awaryjnego ratowania danych, ale raczej bym im nie ufał… Tak więc zgadzam się z przedmówcą, pendrive raczej brick, nie nadaje się prawdopodobnie do niczego. Możliwe jeszcze , że masz uszkodzony port USB, ale przeczą temu pliki typu FOUND.000 …

Dane raczej nie do odzyskania. Kupuj tylko markowe nośniki.
Zawsze też rób backup w kilku miejscach. Ja robię na nośniku oraz w chmurze, choć chmura to już na czarną godzinę, gdyby np. spaliła się chata z całym hardware xD