Utrata ok 10GB przestrzeni na dysku systemowym po aktualizacji Windows 8.1

Cześć,

Po wczorajszej aktualizacji systemu zauważyłem, że miejsca na dysku systemowym ubyło i to znacznie, bo ok. 10GB.
Jest to dla mnie o tyle ważne, że kończy mi się miejsce na tej partycji, a nie ma co ukrywać, że 10GB to bardzo dużo, biorąc pod uwagę fakt, że zostały zainstalowane aktualizacje:

  • 2018-01 Aktualizacja zabezpieczeń Adobe Flash Player w Windows 8.1 dla systemów opartych na architekturze x64 (KB4056887)
  • Narzędzie Windows do usuwania złośliwego oprogramowania dla systemów Windows 8, 8.1, 10 oraz Windows Server 2012 i 2012 R2, 2016 dla procesorów x64 — styczeń 2018 (KB890830)
  • 2018-01 comiesięczny pakiet zbiorczy aktualizacji jakości zabezpieczeń dla systemu Windows 8.1 w architekturze x64 (KB4056895)
  • 2018-01 Security and Quality Rollup for .NET Framework 3.5, 4.5.2, 4.6, 4.6.1, 4.6.2, 4.7, 4.7.1 on Windows 8.1 and Server 2012 R2 for x64 (KB4055266)

Bardzo proszę o sugestie dotyczące identyfikacji problemu.

Zrób oczyszczanie dysku na C, jak coś wynajdzie to nie klikaj Oczyść
tylko zrób Zaawansowane oczyszczanie
Jeśli nie będziesz pewien co zaznaczyć to wklej screena z okienkiem, podpowiem, ale pewnie się domyślisz :wink:

Weź przy oczyszczaniu , zaznacz pliki systemowe , i poprzednie instalacje Windows i po sprawie.

Podrzucam screenshot, aby się upewnić:

Windows Update Clean-Up
Nie wiem co jeszcze się pojawi jak dasz suwak na dół.
Dla przykładu u mnie poprzednie instalacje systemu (z 7 na 10) zabierają 24 GB, są właśnie poniżej

Tam jest tylko kilka MB danych. Na górze jest napisane, że można oczyścić 2.98GB, z czego właśnie 2.97 zajmuje Windows Update Clean-up.

To niby tylko ok 3GB, a gdzie podziało się ok 7GB?

W ogóle dlaczego sobie nie scalisz tej partycji 400 gb troszkę i nie rozszerzysz tej windowsowej ?

Bo pewnie z 2 godziny zajmie ogarnianie by nie uciekły dane.

Albo to jakiś mały SSD a reszta HDD.

Na C jest w sumie tylko system, aktualizacje + antywirus. Resztę oprogramowania mam na innej partycji dlatego zależy mi na oczyszczeniu C, a po drugie pytanie dlaczego 4 aktualizacje zajęły ok. 10GB.

A zaznaczyłeś - “Oczyść pliki systemowe” ?

@anon47021787, tak. To okno właśnie widać na załączonym przeze mnie screenshocie.

Albo pobierz program Odkurzacz z tego serwisu. Usunie bezpiecznie wszystkie pliki niepotrzebne po aktualizacjach systemu, programów. W razie konieczności ,masz tam opcję przywrócenia usuniętych plików.

@DrakePL Odkurzacz działa tak samo jak CCleaner? Jeśli tak, to nadal jestem w kropce bo CCleaner używam regularnie.

sprawdź spacesnifferem co i ile zajmuje, może jakieś punkty przywracania

1 polubienie

Nie ryzykowałbym na systemie Windows innym niż polski

Zerknij tutaj

1 polubienie

@anon35173850 wyniki SpaceSnifferem poniżej:

Jeśli nie potrzebujesz Hibernacji, to ją wyłącz, zyskasz trochę GB

@iJuliusz dziękuję za sugestie. Sprawdzę i dam znać.

plik wymiany też można zmniejszyć, zależy ile masz ramu

Mam 8GB RAM.