Utrata/Opóźnienie pakietów przychodzących

Dobry wieczór. Mam pewien problem i szukam pomocy. Dwa dni temu złożyłem nowy komputer. Wszystko działa super oprócz jednej rzeczy. Po podłączeniu się do internetu wszystko wygląda okej, dopóki nie zacznie się na komputerze rozmawiać lub grać w gry online. Mianowicie podczas grania ping wynosi ~50-60, ale co jakieś 10-15 sekund skacze aż do ~300-500 ms. Podobnie jest przy rozmowie przez internet. Na Discordzie też na pierwszy rzut oka wszystko dobrze, jednak podczas rozmowy co paręnaście sekund zacina moich rozmówców, a oni za to nie słyszą mnie. Na początku myślałem, że to wina słabej najtańszej karty sieciowej. Jednak teraz komputer podłączyłem kablem do routera. Sytuacja wygląda niemalże identycznie i podczas gry i podczas rozmowy. Próbowałem także pingować różne strony i serwery (wp.pl lub europejski serwer gry Legaue of Legends). Opóźnienie ogólnie jest normalne, ale co jakiś czas jeden pakiet wraca z opóźnieniem sięgającym 1000 lub nawet więcej. Nie jest to odczuwalne przy przeglądaniu internetu, lecz przy wspomnianym graniu czy rozmowie bardzo to irytuje. Czy ktoś ma pomysł co może być tego przyczyną? Mi osobiście wydaję się, że wina leży po stornie dostawcy, ale słyszałem też, że może być to wina zintegrowanej karty sieciowej na płycie głównej. Nie wiem, ile może być w tym sensu, dlatego wolę zapytać kogoś bardziej obeznanego w tych sprawach. A może problem jest jeszcze z czymś innym. Jeśli ktoś ma jakąś radę lub rozwiązanie, to prosiłbym bardzo o pomoc. Z góry dziękuję.

A co to za karta?

Z tego co wyczytałem w specyfikacji płyty głównej karta sieciowa to Realtek® 8111H Gigabit LAN controller

Rozumiem, że miałeś słabszą dodatkową kartę wifi i przełączyłeś się na kabel a efekt ten sam?

Najlepiej podaj modele i karty sieciowej, z której korzystałeś i płyty głównej, do której podpiąłeś kabel, model routera i dostawcę internetu, może jakieś wyniki ale z bardziej rozwiniętego testu niż speedtest np. https://speed.cloudflare.com/ i https://speedomat.pl/

A jeżeli chodzi o realteka 8111h to prosty i bardzo popularny model, który jest montowany w bardzo wielu płytach.

Tak. Na początku testowałem kartę sieciową za około 40-50 zł. Później kablem podpiąłem komputer do routera. Sytuacja wygląda tak samo może z tą różnicą że prędkość pobierania jest trochę większa.

Karta sieciowa, której na początku używałem to Tenda U6.

Płyta główna to MSI A320M pro-m2.

Router jest z tp-linka. Model to TL-WR841N.

Dostawca nazywa się Giganet.

Oba testy pokazały około 9Mbps pobierania i około 4,5 wysyłania. Ping wynosi około 40ms. Jitter na jednym teście wynosił 13 ale drugi test pokazał 70ms. Dodatkowo latency test na stronie speed.cloudflare wskazał więcej testów na poziomie około 50 ms ale cztery z prób przekraczały 300ms

Włącz CMD i zrób tracert 8.8.8.8 lub pobierz i uruchom WinMTR i zrób test na dowolny serwer. Zobacz, w którym miejscu gubisz pakiety. Jeśli zaraz za routerem, prawdopodobnie u dostawcy jest problem. Dostawcy zmagają się również z innym problemem obecnie, czyli HomeOffice, więc sieci są bardziej obciążone, niż zazwyczaj.