Utrata pliku przez zawieszenie Ubuntu!

Witam,

mam dość poważny problem - bawię się ostatnio trochę z programowaniem pod Qt (Qt Creator) i podczas któregoś z kolei uruchamiania programu zawiesiło mi się Ubuntu (defacto to drugi raz w przeciągu 2 tygodniu rzadkiego używania…)

Uruchomiłem ponownie komputer przez twardy restet i okazało się, że plik.cpp z kodem jest pusty! Jest to dziwne, bo ogólnie był zapisywany w miarę często i wydaje mi się, że powinien zostać ostatni zapis, a tu kicha!

Czy coś można zrobić aby odzyskać jakąś wcześniejszą chociaż wersje tego pliku?

(jest to pilna i ważna sprawa!)

Z góry dzięki (czekam na odpowiedzi)

Michał

Primo! Linuksy się nie zawieszają! Twoje Ubuntu stało się responsywnosceptykiem. A co do utraty pliku i jego odzyskania - wiele może zależeć od systemu plików. Ale nadziei bym sobie nie robił.

PS Nauczysz się korzystać z systemów kontroli wersji ;).

Co prawda plik nie został usunięty, ale możesz spróbować odzyskać plik przy pomocy Photorec, nie masz nic do stracenia. Nie orientuję się jak to jest z plikami cpp, ale jest to też plik tekstowy, aktywuj widoczność ukrytych plików, system powinien automatycznie tworzyć kopie zapasową pliku, tak jest przynajmniej w przypadku plików typowo tekstowych, jeśli taka kopia zapasowa będzie, no to masz problem z głowy.

To zależy od aplikacji, a nie od rodzaju pliku, czy systemu. Pechowo QtCreator chyba nic takiego nie tworzy(przynajmniej nie zauważyłem).

Możliwe, to była tylko luźna propozycja, którą warto rozważyć, bo a nuż taka kopia zapasowa będzie :wink:

Photorec odtworzy wszystkie pliki jeśli nie podamy jakiegoś filtra, z tym żę tylko obrazkowe, multimedialne, biurowe oraz tekstowe można łatwo zweryfikować pod względem poprawności.

Mi nie chodziło akurat o Photorec tylko o kopię zapasową pliku, takie jakie tworzone są podczas edycji tekstu, pod Gnome są to najczęściej pliki ukryte, pod KDE widoczne normalnie. Chodzi mi o takie coś.

image.php?album_id=20&image_id=5192

Ten drugi plik z tyldą na końcu nazwy zachowuje zawsze wersję sprzed edycji i jest aktualizowany na bieżąco.