Utworzenie/dołączenie partycji ext4 z NTFS

Witam, kilka dni temu zainstalowałem Ubuntu i przeznaczyłem na nie 30 GB, co jednak dziś uważam, że będzie to za mało. Mam dwie partycje WIndows 7, gdzie jedna ma jeszcze 90 GB wolnego miejsca i chciałbym z niej przeznaczyć dodatkowe 30-40 GB na Ubuntu. Próbowałem za pomocą gparted, ale nie mogę z poziomu linuxa zmienić partycji Windowsowej. Czy moglibyście mi drodzy forumowicze polecić jakiś program do wydzielenia dodatkowego miejsca na Ubuntu z tej windowsowej partycji? I czy jest możliwość, żeby “dokleić” to miejsce do tej jednej istniejącej partycji Ubuntu, a nie tworzyć kolejną? Dziękuję z góry za odpowiedzi :slight_smile:

 

Pozdrawiam

Strasznie dużo masz i jeszcze chcesz przeznaczyć na partycję z Ubuntu, chyba, że masz na niej /home i tam pakujesz wszystko co masz.

Możesz zrobić osobną partycję na /home. Ale to już Twoja sprawa.

Partycję windowsowa możesz zmniejszyć w programie GParted, ale musi ona być od montowana.

Czyli rozumiem że muszę odmontować windowsową partycję, zmniejszyć jej rozmiar, te cześć dołączyć do partycji Ubuntu i zamontować z powrotem windowsową partycję? Wybaczcie głupie pytania ale jestem początkujący w świecie linuxa a nie chciałbym niczego zepsuć :-) 

Tak jak piszesz. Odmontuj, zmniejsz o potrzebną ilość miejsca. Partycję z Ubuntu powiększ o ilość wolnego miejsca. Partycji windows nie musisz montować z powrotem, bo jest to nie potrzebne.

Partycję NTFS zmniejsz z poziomu Windows.

  Aby wykonywać operacje na partycji Ubuntu, ją też musisz odmontować, czyli musisz to wszystko robić z poziomu jakiejś dystrybucji typu live - może to być nośnik służący do instalowania Ubuntu.

Wszystko zrobiłem z poziomu GParted, “doklejenie” do partycji Ubuntu wykonałem poprzez LiveCD i wszystko śmiga jak należy. Dziękuję bardzo za pomoc :slight_smile: