Utworzenie małej sieci wi-fi w domu - jak to zrobić?

witam, mam takie pytanie jak utworzyć małą sieć wifi w moim domu (mieszkam w bloku) a internet mam tylko w jednym komputerze stacjonarnym, który łączy się bezpośrednio z komputerem za pomocą kabla. czy wystarczy, że kupie router ? jestem w tych sprawach zielony.

O ile reszta urządzeń posiada Wi-Fi to wystarczy router.

Nie, nie wystarczy, że kupisz router.

Po pierwsze musisz wiedzieć jaki masz typ połączenia internetowego, DSL, czy ADSL (ADSL2) i zakupić taki który będzie takowe obsługiwał. Na przykład typ łącza DSL udostępniany jest w kablówce, a ADSL w Netii.

Po drugie musi to być router z obsługą WiFi.

jeśli to nieduże mieszkanie (zasięg, moc sygnału), to wystarczy zwykły ruter (z odpowiednim dla Twojego łącza wejściem), który wpinasz do gniazdka netu. komputer możesz mieć nadal podpięty kablem (do rutera), a reszta sprzętu typu tel/tablet pójdzie po wifi. możesz też dokupić kartę wifi do komputera (na usb lub pci-e) i w takim przypadku wszystkie urządzenia będą się komunikować bezprzewodowo. ostatnia opcja daje większą swobodę w lokalizacji rutera, tak by zasięgiem pokrył jak największy obszar lokalu, ale wiąże się z dodatkowym kosztem zakupu karty.

mam kabel DSL podłączony do komputera. czy rozumiem, że muszę kupić router z wejściem DSL ? jeśli tak to czy jest możliwość utworzenia wi-fi nie kupując karty wi-fi (na wejście pci) do komputera tylko, żeby komputer był połączony z internetem właśnie kablem DSL a reszta urządzeń w domu łączyła się przez wi-fi ? czy może lepiej ten kabel DSL co idzie do komputera podpiąć do routera ? jeśli tak to co poza tym muszę zrobić ?

Bzdura, nie wprowadzaj ludzi w błąd. Po pierwsze, ADSL to admiana łącza DSL (DSL to łącze symetryczne, ADSL to łącze asymetryczne). Po drugie DSL to łącze telefonicznie, a kablówki to kablówki (HFC - Hybrid Fibre-Caoxial).

Napisz kto jest twoim dostawcą internetu i czy posiadasz jakiś modem lub inne urządzenia sieciowe. Jaki typ kabla, jaki typ złącza?

Nie wprowadzam nikogo w błąd, a tym bardziej nie piszę bzdur. Nie pisałem do niego jak do informatyka, tylko do kogoś kto nie ma zielonego pojęcia (napisął; jestem w tych sprawach zielony ).

Napisałem, że musi mieć odpowiedni router tzn. w zależności od dostawcy internetu i łącza jakie oferuje. Nie powiesz mi chyba, że jeśli ma łącze z kablówki, to powinien kupić router z wejściem Hybrid fibre-coaxial (HFC).

Do tego służy modem, do niego zaś podłączasz router z obsługą DSL a nie ADSL, czy zaprzeczysz? A poza tym kablówka nie zawsze używała połączeń światłowodowych, czy nie?

Widzę, że nie rozumiesz tego co napisałem. Skoro kolega jest zielony w tym temacie i powie w sklepie, że potrzebuje router do DSLki, to mogą mu wcisnąć router z modemem ADSL. Osobie, która się nie zna, pisze się, aby szukała routera z wejściem WAN RJ-45 i nie musi wiedzieć czym jest RJ-45, bo takie rzeczy podane są w specyfikacji routera, więc jeśli zobaczy, że router posiada jeden port WAN RJ-45, to będzie wiedział, że taki, a nie inny router ma kupić.

Takie routery też są.

Tak musisz kupić router obsługujący DSL.

Jeśli chcesz mięć bezprzewodowy dostęp do internetu, to musisz zakupić router który obsługuje WiFi. Router taki ma z tyłu wejścia poprzez kabel Ethernet, który możesz podłączyć do karty sieciowej Ethernet komputera i wtedy będziesz miał na nim połączenie przewodowe. Inne urządzenia które posiadają karty sieciowe WiFi, takie jak Laptop, Smartfon, Tablet łączą się z routerem bezprzewodowo. Do peceta -oprócz możliwości podłączenia do sieci LAN poprzez kabel Ethernet- możesz sobie ewentualnie dokupić dodatkowo -jeśli nie szkoda Ci kasy- kartę sieciową WiFi ze złączem PCI, lub USB. Jeśli zakupisz już właściwy router i przyniesiesz go do domu, to wejdź na forum i zapytaj jak skonfigurować sam router, a później sieć, ale najpierw sprawdź czy nie ma już takiego tematu “gotowca” :wink:

Ależ rozumie doskonale, chcesz zabłysnąć wiedzą? Załóż temat na forum odnośnie budowy routerów, sieci WLAN, LAN, to będzie na pewno przydatne dla wielu “zielonych”.

Co za bezsensowne tłumaczenie, to równie dobrze można powiedzieć, że poznajesz wieczorem kobitke, a rano patrzysz a to chłop! ;D

To jest Twoje tłumaczenie -trochę mętne- i nie musisz go nikomu narzucać. Wystarczy, że będzie wiadomo jaki jest rodzaj łącza internetowego i pod takie należy kupić właściwy router, czyli z obsługą DSL, lub ADSL.

Co Ty nie powiesz, ale raczej nie dla przeciętnego zjadacza chleba, czytaj “zielonego”.

so69 , jak chcesz podyskutować na ten temat, to zapraszam na PW. Ja napisałem swoje, Ty uważasz swoje i nie róbmy tu OTowiska.