Utworzenie partycji rozszerzonej z głównej "C"

Zainstalowałem ubuntu i mój dysk może mieć tylko 4 dyski no i 105gb i 57gb musiałem usunąć dla ubunta i mam windowsa i 3 dyski linuxa. i jak polaczyc te 105gb i 57gb z dyskiem c?

Chyba Ci chodzi o to, że dysk może mieć tylko 4 partycje. Zgadza się, ale PODSTAWOWE, a istnieją jeszcze rozszerzone, gdzie możesz tworzyć więcej dysków logicznych.

Można połączyć te GB z dyskiem C:, kiedy wolne miejsce jest za dyskiem C: Najlepiej, jakbyś pokazał nam screen z Zarządzania dyskami (PPM na Mój komputer -> Zarządzaj -> Magazyn -> Zarządzanie dyskami).

To za chwilę pokażę, bo siedzę na ubuntu i instaluje aktualizacje, szkoda tylko ze po instalacji ubunta nie ma GPARTED. A powiedz jak można to połączyć. Po aktualizacjach wejdę na xp i pokażę ci skrena.

Albo jak utworzyć dysk po dyskiem C? bo ja tak miałem wcześniej przed instalacja ubunta, i jakim programem pod XP pokazać dyski z ubuntu?

a TO ZDJECIE

beznazwyxu9.th.gif

Jak to nie ma? Jak dobrze poszukaj to znajdziesz ;p a jak Ci się nie chce.

:arrow:

sudo gparted

Zainstalowałem GParted, jak teraz to zrobić aby C miał podyski?

W tej sytuacji jedynym wyjściem jest zwiększenie partycji C:

W GParted robisz to poleceniem w pasku Zmień rozmiar/Przenieś.

Ale najpierw musisz zdefragmentować dysk w Windows, przeskanować go CHKDSK’iem, a zwiększanie partycji czynić z płyty LiveCD (np. od Ubuntu) :slight_smile:

No ale w takim przypadku i tak zostanie 50 GB nie wykorzystane. Ja bym zrobił backup partycji linuksowych, utworzyłbym partycje “na gotowo i porządnie” a dopiero potem instalował Ubuntu.

Dyski z Linuksem oglądało się za pomocą Paragon Volume Explorer bodajże:

http://www.partition-manager.com/help/v … plorer.htm

Aha, partycji rozszerzonych już nie zrobisz, bo już masz 4 partycje podstawowe, a dla MBR to już szczyt możliwości.