Utworzenie partycji

Witam! Moj dysk to SAMSUNG HD252HJ 250 gb system windows xp .Pokazuje mi sie komunikat ze mam mało miejsca na dysku c . moj dysk c ma 40 gb . dodam ze posiadam tylko jedna partycje c a chciałbym utworzyć nowa np (d) z reszty 200 gb jak to zrobic?

Jak masz 40 Gb to nie dziwne że masz taki komunikat :slight_smile:

40 Gb = 5 GB

Zapewne cały obszar dysku oprócz partycji c: to obszar nieprzydzielony.

Ja polecam do tego program paragon partition magic, ale tu masz wybór, każdy będzie dobry, który oferuje funkcje “edycji dysku”.

Otwierasz program, zaznaczasz ten obszar nieprzydzielony i po prostu tworzysz nową partycję, taką jaką chcesz.

Co do komunikatu o małej ilości miejsca. Przed utworzeniem nowej partycji możesz zmienić rozmiar partycji c:\

Jednak musisz uważać, bo nikt nie gwarantuje że nie stracisz danych, z reguły takie opreracje dokonuje się bezboleśnie, ale zawsze może być ten pierwszy raz.

Tutaj ciekawy programik do partycji

http://www.dobreprogramy.pl/EASEUS-Part … 12861.html

a tu instrukcja

http://programs.pl/forum/showthread.php … me-Edition

Kliknij prawym na mój komputer, daj zarządzaj i wybierz zarządzanie dyskami. Pokarzą ci się partycje w twoim komputerze. Będzie ta 40GB i jeszcze dodatkowo jakies 200GB z tego co piszesz. Możesz z tego utworzyć kolejne partycje np po +/-100GB. Klikasz na obszarze niepodzielonym na partycje i dajesz utwórz nową. Pokarze się rozmiar partycji i możesz podzielić jak już wcześniej pisałem na 2 lub zostawić tą 1. Ja bym się skłaniał na podzielenie na 2. Gdy podzieli musisz je/ją sformatować i jest gotowa do kopiwania na nią plików. Pisałem z pamięci więc może się coś różnić nazwami itp.