Utworzenie z jednej partycji dwóch


(Milosz Zaczynski) #1

Witam. Posiadam laptopa Dell Inspirion b130, stary typ dosyć.

Mój dysk twardy ma 60gb pamięci. Utworzone są na nim dwie partycje C oraz D ( Oczywiście na C jest Windows a na Dysku D różne zdjęcia itp...)

Chciałbym uciąć nieco z partycji D by móc utworzyć nową pod Debiana którego mam zamiar zainstalować. Czy jest taka możliwość by podzielić tą partycję tak by do nowej partycji "zabrała " mi wolną przestrzeń, a pliki które są na D nadal tam będą? Czy muszę wszystko z D wywalić i dopiero ją podzielić. No i oczywiście jakim programem, gdyż opcja formatowania Windowsa odpada :wink: Najlepiej na licencji freeware bądź też shareware/trial. Co polecacie ? Z góry dziękuję za odpowiedzi :wink:

Małe co nieco o kompie:


(Serwis Komputery) #2

Oczywiście jest taka możliwość,przed tą operacją,zdefragmentuj partycję D a taką operację zrobi każdy program do zarządzania partycjami typu,Paragon Partition Manager 2010 lub darmowy Partition Wizard Home Edition 4.2.2,z partycji D nic nie trzeba przenosić

http://www.paragon-software.com/home/pm-personal/

http://www.dobreprogramy.pl/Partition-W ... 15710.html


(Marius142) #3

Kolego chcesz sobie instalować Debiana a nie wiersz nawet czym podzielić disk,więc lepiej daj sobie spokój z tum bo za kilka dni będziesz pisał post <>.Co do twojego pytania to zainteresuj się programem GParted,jak również możesz zmniejszyć partycje standardowym zawartym w Windows menadżerem dysków.


(Milosz Zaczynski) #4

Nie będę pisał gdyż wszystko podzieliłem i mam już postawionego i śmigającego Debiana. :wink: Trochę wiary w ludzi, nie wiem jak Ty ale ja się uczę bardzo szybko... ;> Dziękuję Saper :slight_smile: