Uwaga na Antivirus8!

Za Interia.pl

" W jednym z komunikatorów cyberprzestępcy reklamują fałszywy program antywirusowy o nazwie “Antivirus 8”.

Najnowsza aktywność cyberprzestępców w dziedzinie fałszywych antywirusów wykorzystuje popularny komunikator ICQ, a dokładniej wbudowany w niego mechanizm pozwalający na wyświetlanie reklam. Najnowszy atak jest kolejnym przykładem wykorzystania zaufanego programu do infekowania komputerów użytkowników - ostrzegają specjaliści z Kaspersky Lab. - Powiadomienia o konieczności pobrania rzekomego programu zabezpieczającego o nazwie Antivirus 8 pojawiają się w oknie przeglądarki atakowanego użytkownika, nawet gdy w danym momencie nie korzysta on aktywnie z komputera - tłumaczy Roel Schouwenberg, ekspert z Kaspersky Lab. Zbadaliśmy sprawę i okazało się, że cyberprzestępcy wykorzystują do infekowania moment, w którym ICQ pobiera lub wyświetla nowe reklamy.

Pikanterii temu atakowi dodaje fakt, że cyberprzestępcy bardzo postarali się, aby ich serwer wyglądał na zaatakowany przez hakerów. Poprzez przedstawienie siebie jako ofiary próbują oni uniknąć oskarżenia o dystrybuowanie szkodliwego oprogramowania.

Jak ustrzec się fałszywych programów antywirusowych (ang. scareware)?

Stosowanie się do poniższych porad pomoże w ustrzeżeniu się przed fałszywymi programami antywirusowymi:

  • Programy zabezpieczające pobieraj bezpośrednio ze strony producenta lub z dużych i sprawdzonych portali.

  • Zainstaluj dodatki umożliwiające blokowanie skryptów z poziomu przeglądarki.

  • W przypadku wejścia na jakąkolwiek witrynę nie wierz komunikatom obwieszczającym infekcję systemu i konieczność instalacji dodatkowych programów.

  • W razie wątpliwości co do autentyczności programu znajdującego się na dysku, zapytaj o poradę na jednym z forów internetowych lub skontaktuj się z producentem oprogramowania antywirusowego.

  • Fałszywe antywirusy nie posiadają konkretnej marki czy nazwy, z którą można by je kojarzyć. Zamiast tego ich twórcy używają słów kluczowych, takich jak: Security, Antivirus2010, SpyGuard."

Całość http://nt.interia.pl/internet/wiadomosc … ze,1588495

Artykuł na Viruslist.pl http://www.viruslist.pl/weblog.html

Program nie jest całkiem świeży - glosy o nim pojawiły się już kilka miesięcy temu - i należny do grupy programów rogue reprezentowanej przez Antivir 2010i Antivirus7. Występuje również jako Antivirus 8.

Oczywiście NIE NALEŻY go pod żadnym pozorem instalować!!

Są programy wyszukujące i usuwające tzw.fake antivirus.

Chyba lepiej zapobiegać niż leczyć, a poza tym nie zawsze to tak gładko idzie że tylko ściągnąć program przeskanować i po problemie :wink: .