Uwaga rodze!

Mianownik Kto? Co? : rodo
Dopełniacz Kogo? Czego? : Nie lubię roda
Celownik Komu? Czemu? : Przygladam się rodu
Biernik Kogo? Co? : Lubię rodo
Narzędnik Z kim? Z czym? : Rozmawiam z rodem
Miejscownik O kim? O czym? : Rozmawiam o rodze
Wołacz : Hej! rodo

Rozmawiam o Rodzie.:wink:
(a który miesiąc?:rofl:)

1 polubienie

Może RODO to skrótowiec, którego się nie odmienia? :wink:

1 polubienie

A może : RODU

Człowiek człowiekowi wilkiem a kiwi kiwi kiwi.

1 polubienie

Usłyszane w mediach:

Dzwoni telefon Michała Rusinka. On odbiera:

  • Słucham?
  • Czy mogę rozmawiać z panem Michał Rusinek?
  • Ale ja się deklinuję!
  • Bardzo przepraszam, zadzwonię później.
3 polubienia

Nasz znakomity kolega krystian3w chyba trochę nie uważał na lekcji polskiego skoro “rodzi” takie byki.

Bodo, alibi, boa, kiwi, kakao, jury, video, tabu, igloo, menu, salami, logo, makao i tak dalej …

A np. muzeum, liceum itp odmieniają się tylko w liczbie mnogiej.

Nie, zastanawiałem się czy się da odmieniać pop-up, nie używając określenia “wyskakujące okienko”.

I tam generator wypluł podobne babole.

A ja sobie piszę np.:

  • pop-up-a
  • pop-up-y
  • pop-up-ów

I to śmiesznie wygląda.

1 polubienie

Znalazlem coś takiego : zakończenie w wymowie na -e , -i , -o , -u (np. PZU , PO ) oraz akcentowane -a (np. AK , SGH ) – skrótowiec jest nieodmienny. Do tej grupy należy zaliczyć skrótowiec ABC
Tu mam skrótowiec z O więc nieodmienny.

Kolega jest pewnie starszy ode mnie. Gdy ja zdawałem, jeszcze starą, maturę to radio, kakao wg nowych reguł już się odmieniało :wink:

1 polubienie

Jakie kakao?

https://pl.wiktionary.org/wiki/makao i odmiana dalej niezaakceptowana.

https://pl.wiktionary.org/wiki/Makau - też się nie odmienia i już pomijam że zostaną mocnej wchłonięte przez ChRL do 2050?

http://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/b-kakao-b;2710.html

OK, jest po kiwi :rofl:

image

Ja dostaję palpitacji, kiedy słyszę w radiu albo w studiu, chociaż wiem, że teraz wszyscy to odmieniają, a taki stary nie jestem :smiley:

Kakao to kakao.
Jak słyszę czy czytam, że oblałem się “kakałem” to takiego “polonistę” z chęcią bym utopił w beczce z “kakałą”

Ja uwielbiam używać konstrukcji:

“Strona [link] pisze:”

image

Niestety phpbb tak zacofane, że nie można zmodyfikować sobie tekstu za polem na pseudonim.

Panowie, język się zmienia, reguły się dostosowują. Kiedyś staropolszczyzna brzmiała inaczej i gdyby Ci ludzie żyli, pewnie by nas przeklinali.

Jeszcze w czasach technikum słyszałem, że Rada Języka Polskiego zastanawiała się na “zalegalizowaniem” odmiany “szłem”. Nie sprawdzalem jak jest dzisiaj, ale myślę, że na szczęście zrezygnowano z tego pomysłu.

Kakao, kakaem, radio, radiem :slight_smile: mnie bardziej irytuje wtrącanie angielszczyzny w zdaniach. O ile słowa backup, firewall, router, switch jeszcze przetrawię (angielskie odpowiedniki są krótsze, a gdy mówisz komuś trasownik lub przełącznik, to nie wiedzą o co Ci chodzi), o tyle gdy słyszę zdania w stylu “zrobiłem resaerch rynku” lub “wykonałem update systemu” i nadużywa takich miksów to mam ochotę taką osobę walnąć w twarz.

1 polubienie

Czekoladowe :slight_smile:

chyba kakaowe?