Uzupełnianie komórek przy wyborze danej opcji

Witam,

Mam taki problem, chcę sobie zrobić arkusz w którym po wyborze danej opcji z listy rozwijanej uzupełniały się dane komórki.

Dla przykładu:

wartości sera i chleba:

Lista rozwijana ser, chleb -> jeśli wybiorę chleb to dane komórki uzupełnią się w zdefiniowane przezemnie wartości.

76ebe4b2e419.jpg

gdzie x to wartość gdzieś wcześniej zdefiniowana dla chleba bądź sera (np x dla chleba = 10 a dla sera 20)

funkcja “jeżeli” (tak, też nie wiem czemu ktoś spolszczył “if”)

wklep:

=JEŻELI(A1="chleb";10;JEŻELI(A1="ser";20;"nieprawidłowa wartość"))

i teraz jeśli w A1 jest “chleb” to dana komórka wypełnia się 10, jeśli ser to 20, a gdy jest coś innego to wypluwa string “nieprawidłowa wartość”

cóż nie do końca mi chyba o to chodziło ale znalazłem to:

=JEŻELI(B3="";"";INDEKS(‘1’!$C$3:$C$7;PODAJ.POZYCJĘ(B3;‘1’!$B$3:$B$7;0);0))

tylko nie umiem tego rozgryść więc jakby ktoś mógłby mi wytłumaczyć co gdzie wstawić byłoby super

jak nie o to jak o to :stuck_out_tongue:

jak w zadanej komórce masz “chleb” to w innej pojawia się 10, a jeżeli “ser” to 20, więc co jest inaczej niż chciałeś?

hmm to może ja nie zrozumiałem, bądź nie wytłumaczyłem do końca (zabieganie…) dane które ma wyświetlać mam podane i wypisane w innych komórkach już

http://www.excelforum.pl/topics7/1-auto … vt1378.htm - to jest dokładnie to o co mi chodziło (może to co ty napisałeś to to samo ale ja aż tak nie ogarniam excela^^) tylko nie bardzo wiem jak tą formułę (wyżej napisaną) uzupełnić wg własnych komórek, wierszy i kolumn.