Użycie CD "Recovery" - czy grozi utratą danych?

(Cristobal82) #1

Cześć,

ze względu na problemy z systemem muszę użyć płyty "recovery". Moje pytanie - czy jej użycie powoduje utratę danych na dysku ? Mam wydzieloną partycję dysku - czy w przypadku utraty danych też powinienem się liczyć z utratą danych na partycji?

Z tego, co się orientuję to partycje zwykle robi się po to, by zachować dane właśnie przy różnego rodzaju naprawach, ale wolałbym się upewnić, by uniknąć przykrych niespodzianek.

Z góry dzięki za pomoc.

(Miciu1) #2

Podczas rozruchu z płyty recovery instalator pyta się w pewnym momencie czy zainstalować system na całym dysku czy na pierwszej wykrytej partycji- dajesz tą drugą możliwość i druga partycja (przeważnie nazwana D) pozostaje bez zmian z plikami jakie na niej są.

(Agatonster) #3

nzo ,

Poradnik dla Ciebie

Proszę poprawić tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.

(Cristobal82) #4

kamyk92 zadał być może istotne pytanie. Producent to ASUS, system operacyjny Vista Home. Czy w przypadku płyty Recovery Asusa jest zagrożenie utraty danych?

(sobewa) #5

Po ukazaniu się logo Asusa wciśnij F9, uruchomisz procedurę przywracania systemu do ustawień fabrycznych., będziesz miał do wyboru trzy warianty (w j. angielskim ale łatwo zrozumieć):

1. Przywrócisz tylko partycję systemową C, D pozostaje nienaruszona,

2. Przywracasz C i D, utworzona zostaje jedna,

3. Przywracasz C i D, tworzą się również dwie w proporcjach jw.

Robiłam to na swoim lapku (wybrałam opcję nr 1) przywracanie trwało kilka minut i przebiegło bez żadnych problemów, wszystko co miałam na partycji D pozostało nienaruszone, jednak przed tą operacją najważniejsze dane skopiowałam na płytki co i tobie doradzam.

Tutaj masz link do dokumentacji Asusa, na str. 2 i chyba 5 są tematy, w których dokładnie jest wyjaśnione jak wykonać przywracanie systemu do ustawień fabrycznych i jakie opcje są do wyboru http://support.asus.com.tw/technicaldoc ... uage=pl-pl

Asusy fabrycznie mają utworzone dwie partycje C i D w proporcjach 60 i 40 %. Niestety nie wiem jak przebiegnie proces przywracania, gdyż zmieniłeś układ partycji, jeśli nie zmieniałeś systemowej i wybierzesz opcję 1 to według mnie powinno być OK.

(IrasDeeJay) #6

A nie lepiej zainstalować czystego WIndowsa z płytki używając klucza który jest pod spodem komputera ? Fajniej chyba byłoby mieć system bez tego całego dobrodziejstwa od Asusa jakim jest ten "crapware" - czyli zbędne programy zaśmiecające i spowalniające komputer. Sterowniki na pewno są dostępne na stronie producenta.

(Cristobal82) #7

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi na mój post.

@sobewa: tylko, że niestety nie mam możliwości skopiowania na płyty, bo system się nie uruchamia.

@IrasDeeJay: to samo pytanie :slight_smile: - czy instalując system od nowa zachowam dane na D: ?

(sobewa) #8

@nzo czy ty w ogóle zajrzałeś do linku, który podałam, chyba nie. Proponuję żebyś tam jednak zajrzał (str. 2 przedostatni temat), jest tam obrazkowo pokazany proces recovery za pomocą płyt. Przeczytaj dokładnie pkt. 3, tam masz odpowiedź na twoje pytanie z najbardziej wiarygodnego źródła czyli producenta komputera.