Użycie CD "Recovery" - czy grozi utratą danych?

Cześć,

ze względu na problemy z systemem muszę użyć płyty “recovery”. Moje pytanie - czy jej użycie powoduje utratę danych na dysku ? Mam wydzieloną partycję dysku - czy w przypadku utraty danych też powinienem się liczyć z utratą danych na partycji?

Z tego, co się orientuję to partycje zwykle robi się po to, by zachować dane właśnie przy różnego rodzaju naprawach, ale wolałbym się upewnić, by uniknąć przykrych niespodzianek.

Z góry dzięki za pomoc.

Podczas rozruchu z płyty recovery instalator pyta się w pewnym momencie czy zainstalować system na całym dysku czy na pierwszej wykrytej partycji- dajesz tą drugą możliwość i druga partycja (przeważnie nazwana D) pozostaje bez zmian z plikami jakie na niej są.

nzo ,

Poradnik dla Ciebie

Proszę poprawić tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.

kamyk92 zadał być może istotne pytanie. Producent to ASUS, system operacyjny Vista Home. Czy w przypadku płyty Recovery Asusa jest zagrożenie utraty danych?

Po ukazaniu się logo Asusa wciśnij F9, uruchomisz procedurę przywracania systemu do ustawień fabrycznych., będziesz miał do wyboru trzy warianty (w j. angielskim ale łatwo zrozumieć):

  1. Przywrócisz tylko partycję systemową C, D pozostaje nienaruszona,

  2. Przywracasz C i D, utworzona zostaje jedna,

  3. Przywracasz C i D, tworzą się również dwie w proporcjach jw.

Robiłam to na swoim lapku (wybrałam opcję nr 1) przywracanie trwało kilka minut i przebiegło bez żadnych problemów, wszystko co miałam na partycji D pozostało nienaruszone, jednak przed tą operacją najważniejsze dane skopiowałam na płytki co i tobie doradzam.

Tutaj masz link do dokumentacji Asusa, na str. 2 i chyba 5 są tematy, w których dokładnie jest wyjaśnione jak wykonać przywracanie systemu do ustawień fabrycznych i jakie opcje są do wyboru http://support.asus.com.tw/technicaldoc … uage=pl-pl

Asusy fabrycznie mają utworzone dwie partycje C i D w proporcjach 60 i 40 %. Niestety nie wiem jak przebiegnie proces przywracania, gdyż zmieniłeś układ partycji, jeśli nie zmieniałeś systemowej i wybierzesz opcję 1 to według mnie powinno być OK.

A nie lepiej zainstalować czystego WIndowsa z płytki używając klucza który jest pod spodem komputera ? Fajniej chyba byłoby mieć system bez tego całego dobrodziejstwa od Asusa jakim jest ten “crapware” - czyli zbędne programy zaśmiecające i spowalniające komputer. Sterowniki na pewno są dostępne na stronie producenta.

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi na mój post.

@sobewa: tylko, że niestety nie mam możliwości skopiowania na płyty, bo system się nie uruchamia.

@IrasDeeJay: to samo pytanie :slight_smile: - czy instalując system od nowa zachowam dane na D: ?

@nzo czy ty w ogóle zajrzałeś do linku, który podałam, chyba nie. Proponuję żebyś tam jednak zajrzał (str. 2 przedostatni temat), jest tam obrazkowo pokazany proces recovery za pomocą płyt. Przeczytaj dokładnie pkt. 3, tam masz odpowiedź na twoje pytanie z najbardziej wiarygodnego źródła czyli producenta komputera.