Użycie dysku - 100% na nowym systemie. Lenovo ideapad 320

Witam,

Mam straszny problem z laptopem, mianowicie od samego początku jest po prostu potwornie wolny, zainstalowałem od nowa system, ale dalej mam zużycie dysku 100%. Lapek nie jest taki stary a chodzi gorzej niż mój 5 letni pcet, czasami dochodzi do poziomu kiedy jest kompletnie nie do użytku.

Czy to obciążenie masz teraz po reinstalacji (aktualizacje!), czy często?
Masz live cd z linuksem? Zrób HDD tune health + wykres prędkości.

Najlepiej jednak byłoby na starcie wymienić dysk na SSD, te pakowane do laptopów to bardzo wolne modele. :wink:

Najpierw sprawdź smart. Może być HDtune albo CrystalDiskInfo.

Nie zauważyłem, że napisałeś.

Cały czas mam problem, system aktualizuję na bieżąco. Czy jak wymienię dysk na SSD to nie stracę dostępu do preinstalowanego windowsa?

Sprawdź w systemowym Monitorze Zasobów co powoduje tak duży zapis/odczyt:

O tym mówisz?

Tak! Poobserwuj jakiś czas, przeanalizuj pozycje monitora po lewej stronie (zapisy/odczyty) i sam dojdziesz do tego co się dzieje.

W sumie cały czas system

Zostawiłem go samego, żeby nic mi nie zakłamało

W Twoim przypadku, by tak się nie stało, trzeba by sklonować dysk 2 TB (systemowy) na dysk SSD odpowiedniej pojemności tak, aby zmieścić wszystko z dysku HDD (zajętość!) na dysku SSD.

Rozwiń “Aktywność dysku”, tam masz jakie procesy za to odpowiadają.

Jak na zrzucie z mojego komputera:

dużo tego widzę

Z tego co kojarzę to ideapad 320 ma zatokę na cd i tam można stary dysk dać z danymi, trzeba tylko przenieść Windowsa, a w sumie to postawić 10, bo autor ma chyba 7. :wink:

Nie nie, mam niemiecką 10

W każdym razie klucz Windows jest zapisany w UEFI BIOS, przy reinstalacji systemu na nowym dysku na czysto (jeżeli nie chcesz bawić się w klonowanie) to z automatu powinien się bez problemu aktywować przez internet.

Odnośnie CrytalDiskInfo to masz tam sporo błędów pozycjonowania (parametr 07)

07 Seek Error Rate - Częstość błędów wyszukiwania głowic magnetycznych. W razie uszkodzenia mechanicznego systemu pozycjonowania, uszkodzenia serwa albo termicznej rozszerzalności dysku, ilość błędów wyszukiwania wzrasta.

Więcej błędów wyszukiwania oznacza pogarszanie się stanu powierzchni dysku i podsystemu mechanicznego dysku. Nie jest to błąd krytyczny, ale warto go monitorować.

1 polubienie

Oo, dziękuję za info :slight_smile: jeśli nic się nie da zrobić, to chyba będę musiał wymienić, bo tak się nie da żyć

Jedynie zadbaj o pobranie takiej samej wersji językowej systemu ze strony Microsoftu.

A po jakiego kolega ma pobierać niemiecką wersję Windows 10? Klucze są przypisane do sprzętu nie do wersji językowej. Można spokojnie zainstalować świeży Windows 10 PL i system na pewno się aktywuje. Usterki dysku nie zawsze widać w SMART, dysk może rzęzić i zwalniać a i tak będzie miał status Ok(Crystal Disk Info) i zero błędów w Health(HD Tune). Dlatego warto dodatkowo odpalić benchmark w HD Tune, jeśli prędkości odczytu tragicznie spadają a użycie CPU jest niewielkie (do 5%) to kondycja dysku jest raczej kiepska i z czasem będzie się pogarszać. Dwa tygodnie temu naprawiałem laptop HP 250 G6 dokładnie z takim samym objawem jaki mamy tutaj. System zamulał ale w SMART niby nić. Po benchmarku dysk został wymieniony na SSD, stary trafił do kieszeni USB bo były na nim jakieś dane. Chłodzenie zostało wyczyszczone przy okazji, świeża pasta i wszystko śmiga jak tralala.

Nie do końca tak jest w laptopach z wersją preinstalowaną wersją Windows 10 Home. Region możesz zmienić, ale oficjalnie domyślnego języka nie zmienisz poprzez Language Pack.
Co innego wersja np. Windows 10 Pro tutaj możesz sobie doinstalować język go zmienić, więc klucz jest w przypadku preinstalowanej wersji Home powiązany.

Nie wiem jak jest teraz, ale rok temu próbowałem tak zrobić w Win10 Home i się nie dało, wymagało wersji Pro. Być może coś się zmieniło - nie wiem.

Ten wpis został oflagowany przez społeczność i został tymczasowo ukryty.