Uzyskanie efektu wideo - dwa niezależne "filmy" obok siebie

Witam. Mam pytanie. Wie ktoś może jak uzyskać taki efekt: Chciałbym zrobić coś takiego, że w filmie w pewnym czasie po lewej stronie jest np. góra postaci, a po prawej dół postaci i oba ujęcia “idą” osobno - jakby było odtwarzane osobno. Fajnie by było, jakby można było je oddzielić np. białą, czy czarna linią. Jak to uzyskać?

Witaj,

każdy sensowny edytor coś takiego mieć powinien. Wrzucasz jeden film, maska na pół ekranu (bądź zmniejszenie wyświetlanego obszaru pierwszego filmu) plus ta kreska, drugi film wystaje spod tego i tyle. Jak ma to dobrze wglądać, to filmy muszą być porządnie zrobione i postać musi być w tym samym miejscu kadru.

maniooo , czyli jak dobrze rozumiem, to maska zakryje mi np. postać od pasa w dół, a zostanie to co na górze, tak?

Mniej więcej. Praktycznie tak, jak w programach do grafiki rastrowej. Lub też ogranicza się obszar wyświetlania - ciągniesz “prostokącik” do połowy wysokości pierwszego filmu (nie skalując go), a spod niego “wystaje” inny. W domu mogę to sprawdzić w jakimś Ulead, bo to akurat mam chyba zainstalowane.