Użytkowanie płyty ratunkowej VISTA

Witam. Ostatnio coś mi nawalił laptop i chce użyć płyty ratunkowej, którą sobie kiedyś tam zrobiłem jak lapek był nowy. I teraz pytanie, czy użycie tej płyty spowoduje usunięcie plików i zainstalowanych programów?

Hej,

Wszystko zależy od tego, jaką płytkę przygotowałeś - na 99% jest to pewnie płytka typu Recovery Disc, przygotowana przez program producenta laptopa. Jeśli tak, to niestety masz rację - tak, użycie tej płyty spowoduje usunięcie plików i zainstalowanych programów; czyli na dobrą sprawę wgranie czystego, fabrycznego systemu operacyjnego z kompletem sterowników i oprogramowaniem dołączonym do systemu.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Niektórzy producenci, np. Acer udostępniają oprogramowanie umożliwiające wykonanie obrazu systemu z ustawieniami fabrycznymi lub obecnym stanem systemu. W przypadku Acera można system przywrócić z partycji recovery ale ona czyści wszystko do ustawień fabrycznych, natomiast po przygotowaniu płyty ratunkowej można przy jej użyciu wyczyścić tylko partycję, na której jest zainstalowany system no i dodatkowo można wgrać od razu system pozbawiony śmieci i ze wszystkimi programami w przypadku obrazu obecnego stanu systemu. Musisz sprawdzić najlepiej w instrukcji na temat płyty ratunkowej, poza tym jak ją uruchomisz system na pewno przynajmniej raz Cię poinformuje, że jej użycie grozi utratą danych. Po zainstalowaniu systemu i wyczyszczeniu ze śmieci lub w przypadku instalacji “czystego” systemu, skonfigurowaniu go i po instalacji potrzebnych programów, proponuję przygotować własny obraz partycji z systemem, który możesz nagrać na płytę lub kilka płyt (w zależności od wielkości obrazu partycji) DVD na przykład w podany przeze mnie sposób :arrow: tworzenie-partycji-recovery-przy-pomocy-clonezilla-partimage-t344650.html

Miłej lekturki :slight_smile:

Pozdrawiam!

Hej,

Oczywiście pisząc to miałem na myśli usunięcie plików i programów z partycji systemowej. :slight_smile:

Dokładnie - w przypadku Acer’ów jest to program Acer eRecovery Management. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus