Używana karta graficzna

Witam.

Poszukuję karty graficznej za cenę około 200 zł. Może być używana, nie jest to dla mnie problemem.  Mój stary model to Nvidia GeForce 9600 GT i ten staruszek już ledwo ciągnie. Coraz częściej spotykam się  z problemem braku obsługi dx 11 w grach. Z góry dzięki za pomoc.

Na początek cześć, bo to mój pierwszy post :slight_smile:

 

Przy takim budżecie, jeśli chcesz osiągnąć jak najlepszy efekt, zdecydowanie warto przyjrzeć się tylko i wyłącznie używanym kartom. Spróbuj spojrzeć na przykład na Radeona HD6870.

 

Zwróć uwagę na zapotrzebowanie na moc i ewentualną konieczność dodatkowego zasilenia karty (czego przy obecnej 9600GT raczej nie masz). A jak reszta komputera - na pewno wyłącznie grafika jest problemem?

Cześc :] W tym momencie największy problem chyba miałem z tą nieszczęsną kartą i brakiem obsługi dx11. Zasilacz już mam w sumie przestarzały również FEEL III-500 ATX Oczywiście chcę kupić 4-6 gb ramu i na ten moment mi starczy. Mam tylko pytanie, w sumie nie znam się na tym czy ta karta graficzna będzie kompatybilna z moją płytą główną gigabyte ga m56s-s3 ??

Pozdrawiam.

Nie kłam, bo szósty… :wink:

 

No tak się składa, że wtedy był pierwszy, a licznik pod awatarem pokazuje liczbę wszystkich postów na forum.

 

 

Zasilacz istotnie nie tylko przestarzały, ale jest na tzw. “czarnej liście” i zdecydowanie wypadałoby go zmienić, jeśli nie chcesz się pewnego dnia obudzić z niespodzianką pod postacią spalonego zasilacza i/lub innych elementów komputera :smiley:

 

Twoja płyta główna ma złącze PCI-E x16, więc jak najbardziej możesz podpiąć każdą współczesną i kilkuletnią kartę grafiki. 

O Dziękuję za cenną radę. A jeśli chodzi o kostki RAMu to są jakieś kryteria jakimi należy się kierować?Poza oczywiście ilością gigabajtów. :stuck_out_tongue:

 

Oraz chodziło Ci o tego Radeona?
http://allegro.pl/radeon-xfx-hd6870-1gb-900mhz-256bit-dvi-hdmi-fv-gw-i6622585041.html#thumb/1

 

Tak, o ten model, ale to oczywiście tylko przykład. Wydaje mi się, że w tej cenie najrozsądniejszy. Używałem kiedyś tej karty (ale akurat innego producenta) i sprawowała się bardzo dobrze. Pamiętaj tylko, że tego typu karty w swoich czasach to była stosunkowo wysoka półka, więc były dość prądożerne, a jak przed chwilą zauważyliśmy, Twój zasilacz raczej wolałby nie być szczególnie przesilany. Musisz też zapewnić karcie dodatkowe zasilanie, w tym przypadku najpewniej dwoma 6-cio pinowymi złączami (trzeba się upewnić), a Twój zasilacz może takich nie oferować. Są przejściówki z molexa, więc nie jest to problem, ale miej na uwadze dodatkowy wydatek tych kilku złotych.

 

Co do RAM-u. W pierwszej kolejności patrzysz na typ: DDR/ DDR2/ DDR3/ DDR4 - Twoja płyta to DDR2, więc szukasz DDR2 (maksymalnie i najlepiej 800MHz) o pojemności jaka Cię interesuje. Na tym etapie timingi (czyli opóźnienia klasy CL) możesz olać, one zresztą są zależne od szybkości, czyli megaherców. Generalnie im mniejszy numerek obok CL, tym lepiej.

 

Ogólnie jednak Twój sprzęt nie jest najnowszy i może warto by się było zastanowić, czy nie lepiej pomyśleć o jakimś większym upgradzie? 

Większy upgrade przydałby sie zawsze :] Jednak w tym momencie nie mam takiego budżetu. Na razie pierwszeństwo ma zasilacz i karta graficzna. Na tę kartę graficzną już jestem zdecydowany :smiley: Jeszcze gdybyś mógł mi podać model jakiegoś rozsądnego zasilacza byłbym wdzięczny.

A masz jakiś budżet na niego? Również mówimy o używanym? :slight_smile:

Haha celna uwaga. Nie wiem nawet w jakich cenach są dobre [używane haha] zasilacze. Nie śmiej się jeśli podam cenę i okaże się, że w tym przedziale to co najwyżej chomika do napędzania mogę kupić. Ale załóżmy wstępnie te 60-80 złotych

Ok, to faktycznie może być trudne :smiley: Według mnie wypadałoby kupić co najmniej coś takiego: 

http://allegro.pl/thermaltake-litepower-black-500w-pfc-120mm-gwar-i6541441448.html

I ten zasilacz wystarczy? Jeszcze jakieś dodatkowe chłodzenie brać czy ustawienie wiatraku domowego powinno wystarczyć? :stuck_out_tongue:

Znalazłem Ci takie rozsądne minimum, które wystarczy. Jak chcesz kupić raz a dobrze (żeby np. w przyszłości nie zmieniać już zasilacza i by był wystarczająco mocny na jakieś dalsze rozbudowy), no to zawsze warto kupić coś jeszcze nieco mocniejszego.

 

Dodatkowego chłodzenia chyba nie ma sensu kupować, póki nie zauważysz jakichś konkretnych problemów z temperaturami. Zainstaluj jakiś program, który bada temperatury CPU i sprawdź ile osiągasz np. podczas grania czy wykonywania trudnych dla procesora operacji (np. konwersja wideo). Grafika, którą kupisz ma przecież własne chłodzenie, które jej zapewne wystarcza. Chyba, że myślisz pod kątem tego, że masz na przykład słabo wentylowaną obudowę, a komputer stoi w jakiejś “dziupli” przy biurku, to wtedy zawsze dodatkowe wentylatory nie zaszkodzą.

Jeszcze mam pytanko, ponieważ na wymianę części zdecydowałem się po zakupie gry DayZ, a tam w minimalnych wymaganiach jest podana karta graficzna minimalnie GTX 560. Czy ten model Radeona jest lepszy od GTXa czy porównywalny? W sensie czy nie orientujesz się czy ta karta po prostu spełnia to minimalne założenie. :smiley:

 

Dobra sam sobie odpowiedziałem na to pytanie sprawdzając na steamie wymagania karty graficznej

NVIDIA GeForce GT 440 or AMD Radeon HD 5850 or Intel HD Graphics 4000 with 512 MB VRAM

 

Ogólnie to zdziwiłem się, bo w minimalnych wymaganiach jest mowa o 2 gb ramu więc może nie będę musiał tak nagle kupować RAMu :smiley:

Zgadza się, te karty są do siebie zbliżone, więc powinno być OK :slight_smile: Jak masz opcję to najpierw sprawdź, a potem dokup w razie potrzeby. Zawsze możesz na tym lepiej wyjść finansowo, jeśli upgrade nie będzie konieczny.