Używana lustrzanka cyfrowa dla amatora

Proszę zamknąć temat. Skoro moderator nie potrafi udzielić żadnej sensownej odpowiedzi, przy okazji zachowuje się, tak jakby nie był moderatorem to ja podziękuję. Nie spodziewałem się nawet, że uzyskam jakąkolwiek odpowiedź, przecież nie jest to forum ściśle fotograficzne. Dziękuję za każdą odpowiedź.

1 polubienie

Co sądzisz o tym zdjęciu? Czy widać jakim sprzętem zostało zrobione? Co jest w nim dziwnego? :slight_smile:

Jak sam pisałeś, a poza tym każdy wie, aparat jest tylko narzędziem panie moderatorze.
Zdjęcie mogło być zrobione nawet telefonem, aparatem cyfrowym za 20 zł, starym analogowym sprzętem schowanym na dnie szafy. Po prostu osoba robiąca to zdjęcie była w odpowiednim miejscu i odpowiednim czasie. Jak dla mnie ostrość się rozjechała, oraz przy większym zbliżeniu widać szumy. Nie wiem. Obstawiam, że robione hmmm telefonem?

A co powiesz o tym zdjęciu ?

Bingo panie użytkowniku. To panorama sklejona z kilku zdjęć, zrobionych smartfonem z bardzo kiepskim aparatem, w ciągu dwóch dni, do tego przez brudną od zewnątrz szybę. To, że jako tako wygląda - to efekt cyfrowej obróbki. Czyli bardziej grafika niż fotografia. Niestety takie są obecnie trendy. Grafika wypycha fotografię…

Co do tego konika polnego - to zdjęcie jest zupełnie zwyczajne, przypadkowy pstryk. Tak je odbieram. Na pewno sprzęt nie jest temu winien :slight_smile:

I tak też jest.
Niemniej mnie trendy nie interesują, w sensie, że grafika wypiera fotografię. To ma głównie cieszyć mnie, opinia innych, czy też krytyka mile widziana. Niemniej nigdy nie byłem zawodowcem i nim nie będę.

Czemu więc usilnie chcę kupić lustro? W obecnym aparacie kolejne funkcje siadają jedna po drugiej, po prostu zużycie materiału. W sumie to dość długo mi posłużył. Liczę, że z używanym lustrem uda się tak samo, a poza tym będę miał większe pole do manewru :).

Decydując się na lustrzankę wchodzisz w pewien system, gdzie jeden zakup wymusza z czasem kolejne. Rozumiem że sugerujesz się kwotą jaką posiadasz, jednak powinieneś również rozejrzeć się, co będziesz mógł dalej z tym zrobić kiedy będziesz miał więcej gotówki. Przykładowo decydując się na Canona z matrycą APS-C, za jakiś czas możesz uznać że potrzebujesz pełnej klatki (np. EOS 5D lub 6D), i być może będziesz musiał wymienić posiadane obiektywy. Canon posiada dwa rodzaje mocowań do lustrzanek - EF oraz EF-S. Obiektyw EF pasuje do aparatu z mocowaniem EF-S, ale obiektywu EF-S nie założysz już do pełnoklatkowej lustrzanki (5D i 6D).
Ogólnie rozejrzyj się za obiektywami, jakie mogą Ci się przydać. Taka stała 50 to wydatek rzędu 400 - 500zł za nową (Canon EF 1.8 STM) więc jest to do przełknięcia, a zawsze przyda się do portretów i nocnych zdjęć. Warto poszukać też 70-300mm, tu do wyboru sprzęt Canona, Sigmy, Tamrona. Na spacery przyda się 18-135mm.
Możesz też pójść w inną stronę (tak, wiem że chcesz lustro), ale weź pod uwagę, że są kompakty które też potrafią zapisywać w RAW, a zamiast obiektywów możesz kupić zestaw nakładek mogących zastąpić makro- i teleobiektyw.

Dla mnie to będzie sprzęt, który będę już używał do jego końca. Jak będę już wystarczająco “bogaty” i stwierdzę, że lustra to coś, w co chcę iść, to wtedy kupię nówkę. Inaczej mówiąc. Aparat do wszystkiego. Wiem, że za pewnie nie wykorzystam jego wszystkich funkcji, bo nie będę miał 10 różnych obiektywów, ale to mnie nie zraża.

Czyli reasumując. Znajdzie się coś w budżecie 800 zł ? Na innym forum polecili mi, aby to co chce kupić miało przynajmniej matryce CMOS.Idąc tym tropem znajdzie się jakieś lustro, które usilnie chcę ? Według tego co chciałem znalazłem kilka modeli wraz z rokiem wydania i ich ocena na stronie zajmującej się ocenianiem takiego sprzętu.

Nikon d3000 2009 rok ocena ocena 4.1
canon 50d 2008 rok ocena 5,1
pentax k20d 2008 rok ocena 4,3
sony alpha a33 2010 rok 4,24
nikon d300 2007 5,2
canon eos 450d 2008 4,6
sony alfa a550 2010 4,7
sony alfa a37 2012 4,7
canon eos 1200d 2014 4,6
Nikon d5000 2009 4,9
canon 1100d 2011 4,3
Nikon d90 2008 5,0
pentax k200d 2008 4,3

Czy zatem jest tutaj coś wartego uwagi, czy rzeczywiście kompakt w tej cenie będzie zauważalnie lepszy ? Jeżeli tak proszę wszystkie za i przeciw :). I czy kompakt w tej cenie to będzie nówka, czy używka ?

Z takim podejściem to jednak rozejrzyj się za kompaktem. Serio.

1 polubienie

Jakiś model wobec takich rad możesz podrzucić? Czy będzie to nówka, czy raczej używka ?

Myślę że coś takiego sprosta Twoim potrzebom i posłuży Ci sporo czasu.
http://allegro.pl/fuji-s8200-komplet-pudelko-megazoom-40x-i6789015615.html
Tu masz artykuł o nim, wymienione są również alternatywy: http://www.fotomaniak.pl/64377/fujifilm-finepix-s8200-prosty-megazoom/

Na początek Canon e450d lub jak chcesz coś nowszego to 1100d, a z sentymentu to Olympusa is-200, choć to analogowa lustrzanka :wink:

Ok, tylko zakup korpusu to tylko początek wydatków. Szybko okaże się, że kitowy obiektyw 18-55 przestanie wystarczać, a zakup kolejnego sensownego szkła zależnie od potrzeb będzie oznaczał wydanie kolejnej kwoty 500zł wzwyż. Jeśli nie jest się gotowym na takie wydatki, to można się zniechęcić. Bezpieczniejszym wyjściem wydaje mi się zakup większego kompaktu z dużym optycznym zoomem - mamy pole do popisu w dużym zakresie, na spacery bierzemy tylko jedno urządzenie.

Dobra, przemyślałem to i doszedłem do wniosku, że z lustrem sobie poczekam. W takim wypadku poproszę o jakiś sensowny kompakt za 800 zł. Krajobrazy głównie i makro, jakiś osprzęt. Nówki, bądź używane :).

@januszek

Jednak bycie upartym jak wół czasami nie jest dobrym pomysłem, przepraszam.

@ichu

Porównałem ten aparat z tym co w moim budżecie się mieści i jedynie walkę z nim podejmuję Nikon Coolpix L840. Któryś z nich jest zdecydowanie lepszy, czy na zasadzie jeden ma to jeden tamto plus smaczki producentów ?

Skoro kompakt to proponuję przeczytać recenzję Panasonica FZ1000 a potem zastanowić się z jakich funkcji możesz zrezygnować : http://foto-nieobiektywny.fotoblogia.pl/7288,najbardziej-wszystkomajacy-kompakt-pod-sloncem-czyli-test-panasonica-fz1000

Ciekawy artykuł, naprawdę. Tak więc mogę na pewno zrezygnować z:
Gps
Wi - fi
Opcji kręcenia filmów
Ruchomy ekran
Dotykowy ekran
Wbudowanego akumulatora < baterie typu paluszek będą plusem, bo ładowarkę i komplet akumulatorków już posiadam >

Co powiesz na Panasonica Lumix FZ200?
ps. Z akumulatorami AA będzie ciężko :frowning:

Edit:
Przepraszam, jednak jest, tylko ustawienia wyszukiwania źle coś wyszukały. Ciekawa propozycja. Rozumiem to najlepsza propozycja w takim budżecie, lepsza od Fuji podanego powyżej jaki i tego co znalazłem ?

To samo, a cena niższa, ciekawe czemu?
I ma obsługę RAWu :slight_smile:

http://allegro.pl/aparat-panasonic-lumix-dmc-fz200-i6752219755.html

http://allegro.pl/panasonic-lumix-dmc-fz200-i6775186554.html

Panasonic ma jaśniejszy obiektyw i obsługuje RAW-y, a Fuji nie. Zobacz: http://cameradecision.com/compare/Fujifilm-FinePix-S8200-vs-Panasonic-Lumix-DMC-FZ200

Tak więc aparat wybrany :slight_smile: Wolę mniejszy zoom, a mieć zapis w RAW.
Teraz tylko odpowiednią ofertę wybrać, bo widzę, że ceny nieźle się wahają.
Tylko widzę, że dostępność w tej cenie słabiutko.

Czegoś z tymi samymi możliwościami nie ma, nie ? Bo po wczytaniu się w aukcje powyżej, okazało się, że sprzedawca ma głównie szrot.

Cześć, dorzucę coś od siebie na wypadek gdybyś jednak jeszcze rozważał tę lustrzankę.

Tak jak już któryś z przedmówców napisał, wybierając lustro wchodzisz w system, który z czasem będziesz chciał rozszerzać o lepszą, bardziej ukierunkowaną optykę. Ja dodam w tym miejscu, że system Canona możeszrozbudowywać tanimi i świetnymi obiektywami manualnymi z tzw. analogów, np z mocowaniem M42 - wystarczy pierścień-adapter za kilka zł.
Canon ma tę zaletę, że bagnet EF ma największą średnicę mocowania i najkrótszą odległość matryca-płaszczyzna mocowania obiektywu (Flange Distance) - stąd mnogość dostępnych adapterów do obiektywów z innych systemów. Obiektywy na adapterach w Canonie zachowują w pełni funkcjonalność - ostrzą na nieskończoność (co jest nie do osiągnięcia w Nikonie), a aparat prawidłowo dobiera ekspozycję (tryb priorytetu przesłony) w przeciwieństwie do Pentaxa, z którym bywa różnie i często jedynym użytecznym trybem z “obcym” obiektywem jest tryb M. Dla ścisłości oczywiście nie ma autofocusa :slight_smile:

Ja głównie z tego powodu wszedłem w system Canona - cieszę się teraz naprawdę pokaźną, świetną szklarnią manualną odziedziczoną ze starych aparatów i innych systemów. nie wspominając o takich dodatkach jak mieszki makro, pierścienie i tuleje.