Używane części - jakie kupować?

Witam. Mam pytanie dotyczące używanych części. Jakie komponenty można kupować bez większego zawahania się? Poza obudową oczywiście :slight_smile: ? Czy w wypadku procesorów/ramu/hdd itp. jest duże ryzyko związane z takim zakupem?

hdd lepiej nowy resztę można używkę

Zależy, gdzie kupować. Na przykładzie allegro, jak sprzedawca ma dużo transakcji /kilka, kilkanaście tysięcy/ i prawie wszystkie pozytywne, na używane części daje co najmniej miesięczną gwarancję rozruchową, na swojej stronie podaje adres i nr telefonu, to możesz kupować bez obaw używki RAM, procesor, płytę główną. Dyski, grafikę, zasilacz raczej nowe z uwagi na niemożność ustalenia w jakim stanie są łożyska dysku i wentylatory grafiki i zasilacza. To są moje propozycje. Inni mogą uważać inaczej

No i to czy grafika nie była kiedyś kręcona to też nie wiadomo.

kupic mozna wszystko uzywane, zalezy li tylko od uczciwosci sprzedawcy - na 8 hdd w kompie tylko 3 sa kupione nowe plus zasilacz (tylko dlatego, ze uzywany okazal sie byc niesprawny) - reszta kupiona uzywana: e8400, Abit ip35 xe (perelka, nie do kupienia w sklepach juz), ReaperX 2x 2GB ddr2 1000, gf 8800gt + hd4870 (chodza od dwoch lat non-stop za pol ceny), Infinity na cpu… wentylatory (2x Magma + 2x Xilence) kupilem nowe, bo jednak nie oplaca sie regenerowac starych

przy zakupie uzywanych czesci nalezy uwaznie czytac opis - czasem mozna trafic na sprzet z wymiany gwarancyjnej (nie posiada gwarancji choc jest nowy) 8)

O to to, tylko że z tym to bywa różnie.

Zauważyłem że sprzedawcy którzy sprzedają coś po baaardzo atrakcyjnych cenach a mają potężna ilość pozytywów często zwyczajnie nie dbają już o klienta bo pojedynczy negatyw to im nie za wiele zaszkodzi i często zdarza się że tacy sprzedawcy sprzedają buble a potem jest problem, zwłaszcza firmy które wystawiają wiele sztuk tego samego towaru.

Trzeba też zwracać na to ile komentarzy i jakie ma dana osoba ale konkretnie od kupujących bo ktoś mógł se nazbierać sporo pozytywów za zakupy na czyichś aukcjach a za swoje aukcje ma negatywy, neutrale lub nie ma nic.

Osobiście odradzam kupowanie używanych HDD bo ilość usterek jakimi mogą być obarczone jest spora (bad sectory, wadliwa elektronika, zużyte łożyska, wirusy w bootsectorze itp.), choć przyznam że raz kupiłem używanego komuś twardziela i był w porządku.

Co do kart graficznych to już ze 2 razy kupiłem używkę (jedna nadal siedzi w moim kompie) i byłem z obu zadowolony, chociaż trzeba się wypytać czy karta była kręcona (kręconych nie brać) a po jej zakupie sprawdzić czy jej parametry są zgodne z podawanymi przez producenta i należy się z tym liczyć że wentylator może być do wymiany lub naoliwienia.

Procka i RAM myślę że można bez większych obaw brać z tym że trzeba się upewnić czy nie były kręcone i czy ram nie ma błędów a po zakupie sprawdzić RAM memtestem (najlepiej jakby jeszcze przed zakupem sprzedawca przedstawił wyniki skanowania a potem sprawdzić samemu).

Co do zasilaczy to można się czasem pokusić na używkę ale trzeba być ostrożnym i już na pewno nie brać zasiłki z czarnej listy (zasiłki renomowanych producentów rzadziej się trafiają walnięte), no i tak jak przy grafach należy się liczyć że wentyl trzeba będzie naoliwić.

Dysków bym nie kupował.

Zasilacze ostrożnie, na pewno nie nie warto kupować starych modeli np z 2005r.

Przy płytach trzeba zwracać uwagę czy nie ma wylanych/wypukłych kondensatorów.

Karty, osobiście nie kupił bym używanej drogiej grafiki ~300 zł w górę bez żadnej gwar, i też nie wiadomo czy nie była to grafika z pieca, przykładowy filmik, na yt podobnych jest pełno, ciekawe ilu takie grafy sprzedało

Wszelki sprzęt który ma w opisie ‘‘nie sprawdzony i nie przyjmuje zwrotu’’ od razu trzeba sobie odpuścić, to sprzedaż złomu połączona z paleniem głupa.

Z resztą podzespołów nie ma jakiegoś wielkiego ryzyka.