Używanie dwóch systemów

(Radekm100) #1

Witam. Mam na jednym dysku Win 98, a na drugim Win Millenium. Czy żeby używać któregoś z nich (do wyboru) to trzeba mieć jakiś specjalny program, czy to sie robi jakoś inaczej. Z góry dzięki za odp.

(Tomek Zamlynny) #2

tzn nie masz wyboru systemu, z którego byś chciał startować?

(3dm Racek) #3

Powinieneś zmienić konfigurację boot.ini

Zobacz tu :arrow:

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=6710&highlight=wybierz+system+uruchomienia

(Radekm100) #4

win98 mam na C, a na D mam win millenium.Odpala mi na c/win98 i nie mam żadnego wyboru. Dysk D dostałem od kumpla i on mi go podłączył z wgranym millenium i chciałbym móc wybierać między systemami(słyszałem że trzeba jakieś zworki przestawić na dysku ale nie wiem.

(Damian) #5

Jeśli chcesz robić to sposobem bez pola wyboru systemów,to zamiast przepinania zworek zmieniaj w biosie kolejność rozruchu dysków.

(Radekm100) #6

A jak mam zrobić, żeby mieć pole wyboru, lub w biosie przestawić dyski.

(Damian) #7

Zaraz na początku uruchomienia komputera wciskasz klawisz DEL i po chwili powinien zostać uruchomiony BIOS. Wchodzisz w drugą pozycje od góry,a tam powinieneś mieć coś takiego jak "first boot device i second boot device. W tych polach ustwiasz tylko HDD 0 ,a w drugim HDD 1. Lub jak chcesz drugi system to ustawiasz na odwrót.

(Radekm100) #8

A czy niema jakiegoś programu żebym mógł wybierać sobie system po odpaleniu kompa :cry:

(3dm Racek) #9

Jest - BIOS ....

Niczym innym tego nie zrobisz

(Radekm100) #10

Prosze dokładnie opisać jak to mam zmienić(w Bios umie wejść). Dzięki.

(fiesta) #11

Powoli:

Najpierw niech sam zainteresowany uściśli czy ma fizyczne dwa HDD, czy dwie partycje. Po drugie ekran wyboru systemu można uzyskać przez modyfikację piku boot.ini

(lazikar) #12

Co tu uściślać trzeba czytać co kolega pisze. Ma dwa dyski. :?

(Radekm100) #13

Dokładnie tak, mam dwa dyski fizyczne

(Asdaf) #14

sprawdź czy Twoja płyta główna nie daje możliwości wyboru 'boot device' - nie mówię tutaj o ustawieniach bios'a lecz o menu, które można wywołać w trakcie rozruchu systemu (w tym samym czasie gdy bios sprawdza jakie napędy są zainstalowane w komputerze).

w mojej płycie mam do wyboru trzy możliwości:

1. wejście do biosa

2. wybór boot device

3. boot'owanie przez sieć.

drugą możliwością jest zainstalowanie boot managera (wpisz w google, jest tego od groma)

(Damian) #15

Powyższy sposób daje to samo co przestawianie przez biosa,lecz troszke szybciej.

Opisywałem Ci. Powiedz na czym się zatrzymujesz.

(Radekm100) #16

, nie moge czegoą takiego znależć.

(Damian) #17

to napisz jakie masz polecenia po wejsciu we wskazane miejsce.

(12bolo6) #18

Panowie, powoli. Systemy dosowe Win NIE MAJĄ boot menagera, więc na nic Ci się to nie przyda, jedynie namieszasz w biosie. Zostaw bios w spokoju. Musisz mieć cos takiego jak boot leader. Polecam XOSL, konfiguracja jest bardzo prosta. Jest też na niego spolszczenie.

http://forum.enter.pl/kb.php?mode=article&k=33 zacznij szukać tutaj.

(Radekm100) #19

Mniej więcej wiem o co chodzi, ale przydało by się spolszczenie(nie moge znależć). Problem z tym, czy ten program działa z dwoma dyskami fizycznymi(mam je podłączne na jednej taśmie), a program ten widzi tylko dysk C. Może trzeba coś przestawić? :frowning: