Używanie GParted

Pobrałem obraz .iso GParted z vortalu. Jak teraz nim dzielic na partycje? :slight_smile:

Trzeba go wypalić na płytkę…i potem jak byś instalował windowsa.

Wypaliłem.

Wkładam do napędu i ustawiam partycję? Następnie wrzucam płytkę od Winda, formatuję i instaluję to co chcę?

Rozumiem, że nie chcesz usuwać Windowsa? Tak czy inaczej, resetujesz kompa, i w trakcie uruchamiania wchodzisz do bootmenu lub ustawiasz w BIOSie bootowanie z CD. Dalej korzystasz z GParted i resetujesz kompa bez płytki w napędzie. Płytka od windy do niczego nie będzie ci potrzebna. Jeśli zmieniałeś w BIOSie kolejność bootowania, to dobrze by było przywrócić starą.

Chcę. I chcę potem podzielić na partycję i zainstlaowac także Linuxa. Czlyi Wind + Linux.

Po skończeniu pracy z GParted?

tak, przed zaczęciem pracy z GParted płytka musi być w napędzie, żeby program się uruchomił.

Nie widzę sensu usuwania Windowsa i potem instalacji dwóch systemów, ale jeśli naprwadę chcesz, to nie robi różnicy.

Uruchamiasz GParted i zobaczysz fizyczne rozmieszczenie partycji na dysku (przedstawionego jednak jako ciągła przestrzeń, nie jako cylindry, sektory itp.) Na jednej partycji jest Windows. Możesz ją usunąć, przesunąć, zmienić jej rozmiar lub dowolną kombinację powyższych. Podobnie z każdą inną partycją.

Jeśli chcesz porady co do tego jak spartycjonować dysk, to jest to osobny temat poruszany już na forum, ale jeśli chcesz to Ci doradzę.

Nie bardzo. :?

Czyli podsumowujac wkładam płytę, odpalam program, wyjmuję płytę, robię restart i korzystam z programu?

  1. resetujesz kompa, wciskasz [DEL], pojawi się niebieski ekran - menu BIOS-a.

  2. W zakładce advanced (bodajże - piszę z pamięci) masz listę bootdevices użądzeń z których można uruchomić system operacyjny. Ważne, żeby CD było przed HDD

  3. resetujesz kompa i dopilnowujesz, żeby płytka z GParted była w napędzie, bo pracuje on pod kontrolą linuxa (jest to LiveCD)

Fin)masz uruchomiony GParted!