Używanie Windowsa XP a brak wsparcia


(Mariuszm731) #1

Witam, moi rodzice posiadają archaiczny sprzęt P4 1,25gb ram, radeon 9600. Posiada licencję XP Pro, często wykonują przelewy, korzystają z interentu.


(kijek) #2

Oczywiście, że da się używać tego systemu w miarę bezpiecznie. Ale trzeba korzystać z niego świadomie - aktualizować oprogramowanie łączące się z internetem, nie wchodzić na żadne podejrzane strony, nie ściągać dziwnych rzeczy. Ponadto antywirusa sugerowałbym zamienić na Avirę, która w mojej opinii jest skuteczniejsza. A już bez cienia wątpliwości zamienić zaporę Windows na coś lepszego jak ZoneAlarm.


(Gradek Mobo) #3

ja bym jednak wolał nie ryzykować i zrobił bym update systemu chociażby do 7


(kurzel131) #4

Korzystać można i z 98SE, tylko masz te świadomość ,że nic nowszego na xp nie wyjdzie, nie ma wsparcia, jak znajdą koleją lukę w starym ie to jej nie załatają, ja korzystam z mbam 2,X.X. Komputer od wakacji 0 formatów itd. a nie korzystam z niego sam. Słowem większa szansa złapania malware.


(system) #5

Oczywiście że można, dopóki programy w nowych wersjach wychodzą na ten system. Podstawowy pakiet potrzebny 99% userów (przeglądarka, gg, winrar, wypalarka dvd i av) będzie działać bez problemów. Brakiem wsparcia się nie przejmuj - naprawdę te update nie są niezbędne do korzystania z systemu. Sam mam XP, wersję z aktualizacjami do 2012 i brak wszystkich łatek nie przeszkadza aż tak bardzo. Jedyne co się przydaje to Visual C i najnowszy .NET Framework.

 

Tak naprawdę zależy od usera, sposobu korzystania z komputera i dbałości o kwestie bezpieczeństwa. Jeden może siedzieć na XP i nie zarazi się niczym a drugi na 8.1 z wszystkimi update i będzie miał multum wirusów.


(dragonn) #6

Jednak wykonywania przelewów na takim systemi bym się nie odważył ;), to już lepiej jakiegoś lekkiego Linuksa tam wrzucić.


(system) #7

Mój dziadek na XP płaci rachunki i wykonuje przelewy, moja mama robiła coś na koncie inteligo na moim komputerze i nawet mówiła że o wiele szybciej działa niż jej laptop z 8, mimo że mam tylko 1GB RAM.

 

Nikomu jakoś pieniądze nie zginęły :wink:


(dragonn) #8

W takich sprawach wolę dmuchać na zimne ;).


(mrFreeze) #9

XP-ka używają w bankowości tak, że spokojnie z tego co się orientuje to bankomaty działają na XP-ku :slight_smile: tak nawiasem mówiąc.

 

@up myślisz , że mając W8.1 możesz spać spokojnie :slight_smile:


(dragonn) #10

Na Win XP Embedded, który ma za opłatą ma przedłużone wsparcie. Do tego na bankomacie nikt nie będzie wchodziło na jakieś podjerzane strony :P.

EDIT

I jako Linuksowiec mogę powiedzięć że Win 8.X jest bardziej odporny ma wirusy itp. Używam go bez jakiekolwiek antywirusa poza wbudowany MSE, od czasu do czasu tylko skanowanie Malwarebytes a Win 7 od brata z MSE też lubi od czasu do czasu coś złapać.


(roobal) #11

Windows to nie tylko wirusy, ale również exploity. Podejrzewam, że Twoi rodzice nie grają w gry, nie korzystają z jakiegoś specjalistycznego oprogramowania, więc proponuję im zainstalować jakiegoś Linux. W mojej rodzinie wiele osób ma Linuksa na komputerach i są zadowoleni, gdy korzystali z Windowsa, ciąglę mi narzekali, że wolno działa, że jakieś wirusy. Odkąd zmienili system, narzekania się skończyły.

Jeśli jednak zdecydujesz, żeby nadal korzystali z XP, to załóż im konto bez uprawnień administratora. W tej wersji masz możliwość skorzystania z konsoli mmc, więc możesz dodatkowo zabezpieczyć system.

Ja bym się w ogóle nie odważył logować do banku na Windowsie :wink:


(Odyniec_Stary) #12

Ja bym w ogóle zlikwidował konto w banku. Cash only :wink:


(roobal) #13

Dokładnie, co by nas nikt nie śledził. Jednak noszenie większej gotówki też może powodować problemy - napad rabunkowy.


(lith) #14

E tam, w firmach ważniejsze rzeczy niż jakieś konto w banku chodzą na xp-kach, bo zwyczajnie bywa, że specjalistyczne oprogramowanie nie chodzi na nowszych, albo producent nie gwarantuje stabilnej pracy, albo nie da się tego tak po prostu zaktualizować, bo jest to ryzykowne/kosztowne/nikt się nie chce tego podjąć/wszytko naraz :wink:

 

Aha, nie wiem co z komputerami robicie jeśli ‘brak formata od wakacji’ to jakiś wyczyn. Na komputerach z XP zdarza mi się robić formaty, ale to co kilka lat (i tak często bywa, że niewiele to pomaga, bo winnym okazuje się np. dogorywający HDD)  Na siódemce tylko raz formata robiłem, ale jak się okazało problem był i tak sprzętowy - dysk do wymiany Z antywirusów korzystam z płatnych/bezpłatnych wersji avasta i nie narzekam. 

 

Kiedyś trochę się bawiłem z linuksami, nawet zainstalowałem siostrze i rodzicom w domu, ale entuzjazm szybko przeszedł. Wrażenie na tyle słabe, że racze się nie zdecyduje więcej. System dla pasjonatów. Próbuje udawać prosty w obsłudze, ale jak coś nie działa jak powinno to się okazuje, że bez dobrego wgryzienia się w temat nie ma co podchodzić. 


(StarterX4) #15

System użytkownika będzie na tyle bezpieczny, o ile użytkownik będzie wiedział co robi :wink:

Ja bym jednak nie odważył się korzystać z bankowości na żadnym Windowsie, podczas instalowania czekoś wda się wirus, ty przelewasz kasę a tajemniczy procesik cię obrabia :wink:

Dla większego bezpieczeństwa polecałbym zmienić XP-eka na jakąs dystrybucję Linuksa, od siebie polecam Manjaro Linux :slight_smile: