Używany komputer z wieloma SATA jako NAS

Witam
Mam po podmiankach dysków w laptopach kilkanaście HDD-ków o pojemności 500GB, chciałem je wykorzystać robiąc z nich NAS-a na mało ważne rzeczy. Nie oczekuję jakieś dużej wydajności, ani dodatków w stylu dwóch zasilaczy. Jakaś karta kilku portowa na zrobienie LACP by się u mnie znalazła więc to nie problem. Szukałem jakiejś stacji roboczej czy czegoś podobnego żeby wrzucić za szafę i niech działa, ale z reguły mają mało portów 2 lub 4. Gotowe NAS-y nawet używane to trochę przerost formy nad treścią i nad moimi finansami.

Stacja robocza w roli NASa to często duże zużycie energii, wyższe niż dedykowanego urządzenia. Weź to pod uwagę w rozliczeniu, tym bardziej, że NAS raczej chodzi 24/7 :wink:

Prądem się nie przejmuję bo to nie będzie w domu, chciałbym mieć możliwość podłączenia możliwie jak najwięcej tych dysków. W zwykłych desktopach są czasem tylko dwa SATA. Piszę bo może ktoś spotkał się z jakimś starszym sprzętem który miał takowych dużo. Ewentualnie jakieś używane płyty główne które były bogato wyposażone w te gniazdka.

Tanim kosztem tutaj masz dobrą płytę ma 6 portów sata:

Ta w podobnej cenie i ma 7 portów, i jest mniejsza:

No niby fajnie, ale dysków mam 17 i jeszcze kilka dojdzie

No to obudowy na USB i pakuj tam te dyski jak ma być niskim kosztem… Nie sądzę, żebyś znalazł tanią płytę na więcej niż te 6 - 8 dysków

Czy ja wiem czy wyjdzie mu to tanim kosztem przy takiej ilości dysków. Nie lepiej sprzedać te 17 i kupić jakieś z 2 po klika tb ?

1 polubienie

adrian218 No i wtedy mam 2x WD Purple 4TB, zepnę to w RAID 1 i mam 4 TB, a tu zepnę to w RAID 6 i mam 7,5 TB mając dodatkowo odporność na to że padną dwa dyski.

Z tym USB to nie głupi pomysł, tylko jak to rozwiązać technicznie? W sensie hub-a aktywnego i do niego każdą kieszeń, a potem tak samo z każdym portem USB?

Jak Ci tak bardzo zależy, możesz jeszcze przecież w PCIE wrzucić karty SATA. Pamiętaj też o rozdzielaczach do zasilacza.

Przyzwoity hub aktywny 7 portów to jakieś 120-140zł. Tanio nie będzie. Poza tym pytanie jak długo ten hub uciągnie to wszystko. Dyski HDD jednak potrzebują trochę prądu. Lepiej iść w stronę aktywnych kieszeni.

Moim zdaniem nie ma szans by całość się opłacała zwłaszcza przy tak dużej ilości dysków twardych, niezależnie od konfiguracji. No chyba, że wszystkie elementy masz za free to spoko, ale z tego co piszesz to coś i tak musisz kupić.
Kolejna sprawa jest taka czy z dysków na USB da się zrobić w ogóle raid? Softwareowego tak, ale sprzętowego raczej nie osiągniesz.