"Używki" - gdzie kupować, co sprawdzać?

Jedną z możliwości jakie biorę pod uwagę przy zakupie telefonu, jest sprzęt używany. Oprócz możliwości zakupu przez Internet, znalazłem też niedaleko miejsca zamieszkania komis i lombard- oba mają w ofercie telefony. Na pewno zakup w którymś z tych dwoch miejsc, gdzie mogę wziąć sprzęt do ręki bardziej mi się uśmiecha niż zakup przez Allegro czy inny portal.

 

Problem tylko w tym że nie bardzo wiem, na jakie cechy powinienem zwracać uwagę przy takim zakupie. Ktoś może podpowiedzieć? Jednym z kryteriów jest na pewno wiek sprzętu i ew. trwająca gwarancja. Ktos też wspomniał mi że powinienem zainteresować się stanem baterii-problem tylko w tym, że nie wiem jak coś takiego sprawdzić. Jest coś jeszcze co powinienem wiedzieć?

 

Poza tym jak wygląda zakup w komisie bądź lombardzie od strony praw konsumenta? Człowiek w lombardzie wspominał coś o 24-godzinnej gwarancji rozruchowej. Ktoś wie czego ona dokładnie dotyczy i czy działa to też w przypadku komisu?

Witam ostatnio kupowałem telefon z lombardu.Więc mogę pomóc :slight_smile:

 

Co sprawdzać czy zakupie używanego telefonu?:

-stan( jeżeli dotyk tym bardziej czy dobrze ekran działa)

-procesor

-ram

-rom

-system telefonu(zależy od preferencji teraz na top’ie jest android)

-żywotność baterii (czym większa tym dłużej bd chodzić)

-aparat (ja na to nie zwracam uwagi)

-wyświetlacz (przekątna ekranu ,np. 3,2cala)

-pamięc telefonu.

-wiek telefonu (najlepiej żeby był kilku miesięczny góra 3-4letni)

 

Chyba to wszystko.

O co chodzi z gwarancją 24godzinną(rozruchową) :

 

Gwarancja ta, jest tylko w lombardach lub komisach. Dają ją po to, żeby sprawdzić czy telefon sprawnie chodzi, ale jeśli coś w nim uszkodzisz przez 24h i będzie z twojej winy to oczywiście nie przyjmą.

 

Jeśli jeszcze jakieś pytania to pisz.

Dzięki. :slight_smile: Problem w tym, że, będąc raczej laikiem w kwestiach technicznych, nie wiem jak sprawdzić (w sensie przetestować) niektóre z tych rzeczy. Np. stan baterii, rom czy ram. Np. do momentu aż mi się bateria wyczerpie (a zamierzam kupić klasyczny telefon, a nie smartfona) 24-godzinna gwarancja już się zdąży skończyć, więc jeśli coś będzie z nią nie tak, to czas na wymianę upłynie :wink:

Aha, i mówię tu o sytuacji, w której już znam parametry telefonu, ktory mam na oku, a chcę w trakcie wizyty albo krótko po zakupie sprawdzić, czy wszystko z tym telefonem OK. Raczej nie będę kupował (o ile w ogóle) na zasadzie “o, ten super wygląda, to niech będzie” ;). Powinienem był się wyrazić bardziej precyzyjnie.

 

Ta gwarancja rozruchowa to coś wymaganego przez prawo, czy raczej coś co lombard albo komis daje lub nie wg własnego widzimisię?

A jaki masz telefon na oku? Jeśli można wiedzieć.

 

Podaj model i nazwę, a pomogę Ci w twojej sytuacji( podam strone www , na której znajdziesz wszystkie potrzebne informacje do wybranego telefonu.)

 

To raczej przez prawo nie jest wymagane, ale każdy lombard takową  możliwość powinien  dać.

Wiedzieć oczywiście można :wink: tylko że jak dotąd nie mam żadnych upatrzonych faworytów, a jak już zacznę się czemuś bliżej przyglądać to znajduję jakąś cechę, która mi się nie podoba.

Założyłem kilka dni temu temat, w którym prosiłem o podpowiedzi: http://forum.dobreprogramy.pl/temat/466399-jaki-nie-smartfon-polecacie-kilka-warunk%C3%B3w/ Poza tym sprawdzam czasami podobne wątki na tym forum.

 

Baterii za bardzo nie sprawdzisz.

Możesz brać z papierami na gwarancji, a najlepiej telefon używany z 3-4 miesiące. Gwarancja baterii to zwykle 6-12 miesięcy, na resztę 2 lata. WIęc jak coś to jesteś bezpieczny, chyba że telefon był zalany (wymuś umowę z lombardem, w którym zadeklarują, że telefon nie był zalany:)).

 

No tak tam jest dużo podanych telefonów, ale jaki jest twój upatrzony?