[VB.NET] Sortowanie zdjęć tak samo jak w Windowsie

Witam

Próbuję napisać własną przeglądarkę obrazów jako alternatywę do systemu Windows 8 i 10. Nie wiem jak zrobić jedną rzecz w przeglądarce. Jak wykryć sortowanie ustawione w eksploratorze systemu tak żeby móc “przewijać” zdjęcia według kolejności w jakiej są tam wyświetlane. Tzn. jeżeli zdjęcia w systemie były posortowane według rozmiaru to tak też mają być przewijane w przeglądarce, jeżeli według daty utworzenia to w takiej kolejności mają się wyświetlać. Domyślam się że coś takiego da się zrobić jedynie przez API, tylko że nie znalazłem w Internecie jak się do niego odwołać.

Z góry dziękuję za pomoc.

próbowałeś posortować poprzez LINQ, jak polecają internety?

https://www.google.pl/search?q=.net+file+list&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b&gfe_rd=cr&ei=38DZV4vMIciA6AS-grXQBA#q=.net+file+list+sor

Ale ja nie mam problemu z posortowaniem plików tylko z odczytaniem jakie sortowanie jest ustawione w eksploratorze Windowsa. 

Nie używałem nie wiem jak długo Windows, ale spróbuj poszukać w rejestrze. Np. tym toolem (https://sourceforge.net/projects/regshot/) zrób zrzut i porównaj go po zmianie i zapisaniu  stawień sortowania. Być może jest w tym centralnym molochu, jak duża część ustawień.

https://www.experts-exchange.com/questions/26120455/How-to-get-Files-folders-Sort-order-in-Windows-Explorer-window-in-C.html