[VB.NET] Wybór środowiska Visual Studio

Witam

Wiem że ten temat nadaje się do kategorii z poszukiwaniem oprogramowania, ale zależy mi na opiniach programistów. Długi czas korzystałem z Visual Basic 2010 Express. Bardzo dobrze mi się na nim pracuje, ale teraz chciałbym spróbować go zamienić na nowszy. Zainstalowałem najnowszy Visual Studio 2015 ale nie podoba mi się tak samo jak poprzedni program oraz co chwile się zawiesza (2010 nie zawieszał się prawie nigdy). Teraz moje pytanie:

Czy jest sens przechodzić na nowszy kompilator czy pozostać przy wersji z 2010 roku?

Czy są jakieś nowe ciekawe funkcje dodane do najnowszych wersji?

Których wersji wy używacie?

Z góry dziękuję za pomoc.

Pewnie musisz mieć Windows 10 by działał bez zacinania - taki żarcik :P.

Sprawdź changelog kompilatora i sam podejmij decyzję, czasami są zmiany które wpływają pozytywnie na optymalizację kodu więc warto przejść na nową wersję.

Kolejny raz changelog, poza tym nie bardzo wiem o co pytasz czy kompilator czy visual studio, ponieważ pytasz o funkcję to raczej chodzi o studio więc wystarczy wpisać w google visual studio new functions i będziesz miał opisane.

Wydaje mi się że to pytanie jak i cały wątek powinieneś napisać na forum specjalistycznym - tematycznym dotyczącym basica, a nie tutaj. Wątpię byś trafił tutaj na kogoś kto pracuje z VB bo w Polsce jakby nie patrzeć jest to mało popularny język. Więcej softu tworzy się w tym w stanach.

W domu 2015 + windows 10,

w pracy 2013 i windows 10.

Ale programuje w c#

PS:

ESET Endpoint antywirus w pracy potrafi mi zacinać wszystko, wielu z nas ma go wyłączonego…

 Wg mnie bez różnicy czy to C#, VB.NEt czy F#,  … coś mu po prostu zcina visuala, to może być antywirus, … to może być co kolwiek… lepiej po prostu szukać przyczyn (raczej wpisując Visual stydio hangs… windows … when compiling) itd.

Sens przechodzenia na nowsze IDE jest zawsze. 

Co do zawieszeń, to zobacz, czy visuala nie zawiesza Ci nuget (może ściągać pakiety przy kompilacji), albo jakiś inny dodatek. Do tego sprawdź, czy w event logu nie masz błędów (Aplikacja/System), być może coś z samym PC. 

Kompilator nie wiesza się tylko przy kompilacji, zawiesza się nawet przy tworzeniu nowego projektu oraz pokazuje napis “brak odpowiedzi”. Komputer jest nowy, niedawno złożony. Co do antywirusa to mam ESETa NOD32 Antyvirus 9, ale mam go od zawsze na starym PC i z 2010 nic się złego nie działo i nie zawieszał się. A co do przechodzenia na nowsze IDE to dodali jakieś ułatwiające prace narzędzia lub poprawili kompilacje programów (szybsze działanie aplikacji)? Na stronie Wikipedii napisane jest np. że wersja 2013 posiada integracje z Windows 8.1, czy to oznacza że przy starszych kompilatorach mogą być jakieś problemy z kompilacją programów na nowsze systemy?

Raczej chodzi o łatwość tworzenia aplikacji pod metro/modern czy jak to tam się w końcu nazywa, bez tego nie umieścisz ich w sklepie z tego co się orientuję.

  1. Visual Studio to nie kompilator, to tylko IDE,

  2. Czasami mam podobnie, ale jest to chwilowe - max 5s. Inna rzecz że u mnie VS jest mocniej zabijane przez Resharpera.

  3. Jak IDE ma wpłynąć na szybsze działanie aplikacji w nim zrobionej ? Dodali podpowiedzi do kodu, ułatwiające pisanie i poprawiające czystość kodu (taki ubogi Resharper), dodali profilowanie wydajności w czasie debuggowania. Wsparcie dla OWP i Windows Phone oraz dla ASP.NET 5. To z nowości, które znam. 

IDE jest dostarczane zazwyczaj z kompilatorem, nowsza wersja IDE może oznaczać nowszą wersje kompilatora, a ten może być zoptymalizowany tak by generował optymalniejszy kod binarny, a to przekłada się już na wydajność aplikacji. Algorytmy algorytmami, ale kompilator też ma znaczenie dla aplikacji, może nie tak wielkie wydajnościowo jak zmienienie bubble sort na quick sort, ale jednak. Kompilator potrafi “zrozumieć” kod źródłowy i czasami jest w stanie zastosować jakiś skrót, albo alternatywne szybsze rozwiązanie które da ten sam wynik.

tu jest pełna lista zmian: