Vectra a adresy IP

Będzie trochę długo bo chce wyjaśnić dobrze.

Więc od 5 lat mam internet z Vectry. Na początku było to podłączone do starego PC. Na tym PC dostawałem przez 3 lata zawsze to samo IP - X. Po 3 latach wymieniłem cały komputer. On również dostawał to samo IP co poprzedni PC, czyli X. Więc widać, że 2 różne karty sieciowe a dostały ten sam adres IP. No, ale raz ktoś tam przyszedł z laptopem i podłączyłem go przez kabel. O dziwo laptop dostał inny adres IP na takim samym połączeniu co 2 w/w komputery. No i to by było jedno bo to historia.

Teraz w domu stoi ten PC drugi i laptop (inny niż ten w/w). Net stoi na modemie CISCO EPC3010, za nim jest Router TP-LINK WR1043ND, który rozrzuca net bezprzewodowo dla laptopa i przewodowo do PC. PC i laptop mają dokładnie to samo IP - Y (całkiem nowe niż na starym kompie i później na tym nowszym, stare było 77.78.X.X, a teraz jest 93.105.X.X). Jeżeli podłączam laptopa przewodowo zaraz za modemem to dostaje on nowy adres IP (77.78.coś.coś).

I teraz najważniejsze. Czy da się zrobić, żeby zarówno PC jak i laptop miały różne IP? A jeżeli się nie da to czy można zrobić tak, żeby PC i laptop miały ten adres IP co laptop podłączony zaraz za modemem? Jakoś skopiować MAC czy coś?

Z góry dziękuję za pomoc.

skopiuj na router, MAC adres karty sieciowej z laptopa (tylko tej przewodowej, a nie WiFi) z laptopa, zrestartuj tego Cisco i powinno być tak jak chcesz.

W to miejsce?

dokładnie tak, następnie reset routera i modemu.

haha, działa, dziękuję za pomoc, pozdrawiam!