Vectra Cisco EPC3928 gubi ustawienia sieciowe

Dobry wieczór forumowicze.
Karta sieciowa: Qualcomm Atheros AR8171/8175 PCI-E Gigabit Ethernet Controller (NDIS 6.30)
Router: EPC3928
Od kupna komputera mam problem, po kilku godzinach użytkowania urządzenia internet ni stąd ni z owąd się wyłącza. Po kliknięciu na ikonkę internetu wyświetla się monit „Sieć niezidentyfikowana” a przy użyciu narzędzia do rozwiązywania problemów wyskakuje błąd „Karta sieciowa Ethernet nie ma poprawnej konfiguracji protokołu ip” a czasami też się pokazuje błąd „Połączenie między punktem dostępu, routerem lub modemem kablowym a internetem zostało przerwane” Po ponownym uruchomieniu komputera problem znika no ale ile można?
Raz nawet znalazłem artykuł na answers.microsoft.com, ten sam problem, ten sam router, też zmiana adresu IP, ale autor chyba o nim zapomniał bo wątek nie został dokończony.
Aktualizowałem sterowniki z tej strony https://www.dell.com/support/home/pl-pl/drivers/driversdetails?driverid=tttgw ale jest tak samo
Proszę o pomoc, bo już powoli nie wytrzymuję.
Ipconfig:
1

Może coś z przyznawaniem IP po DHCP? Spróbuj po zerwaniu połaczenia włączyć cmd i z linii poleceń wydać polecenie ipconfig.exe /renew. Metodą prób i błędów spróbowałbym ustawić IP/Maske/Brame statycznie. IP wybrałbym jakiś wysoki, np 192.168.0.190

Inne pomysły:

  • problem z kablem do routera, wymienić kabel
  • wirus albo zainstalowany ‘ulepszacz/optymalizaotr’ sieci, który powoduje problemy. Tutaj pomoże @iJuliusz .

Czy wynik polecenia ipconfig, który wkleiłeś jest przed zerwaniem czy po zerwaniu połączenia? Czy w obu przypadkach jest tak samo czy jest jakaś różnica?

1 polubienie
  1. Wymień kabel między komputerem a routerem.
  2. Sprawdź czy rozłączenie i ponowne połączenie rozwiązuje problem.
  3. Sprawdź czy usterka występuje na innym komputerze.

Jeżeli żadne z rozwiązań nie pomaga zgłoś problem dostawcy internetu.

@Bradlee Przy wpisaniu ipconfig /renew wyskakuje błąd „The operation failed as no adapter is in the state permissible for this operation”
Ustawiłem wysoki adres IP tak jak prosiłeś, jednak nie wiele to pomogło.
Na innym kablu dalej występuje ten problem
Pare razy go formatowałem, więc nie ma opcji że to wina jakiegoś wirusa.

@anon42271672 Rozłączenie i ponowne połączenie, czyli wyciągnąć kabel i włożyć z powrotem?
Na innym komputerze jest normalnie

Zajrzyj, próbuj.

@Yakii Już wiem przez co

" * Manually setting static IP address: If you have prior to the appearance of the error manually set a static IP address for your system, it can cause the issue to occur."

Użytkownik wyżej zalecił mi żeby ustawić „na sztywno” adres IP.
Powinienem z powrotem zmienić je na „Uzyskaj adres IP automatycznie”?

Pod „linkiem” jest parę sposobów naprawy bo i przyczyny moga być rózne, np. program antywirusowy.

https://openlinksys.info/forum/viewthread.php?thread_id=20323

tl;dr

To urządzenie ma fatalne oprogramowanie i płata figle - potrafi gubić konfigurację.

Zgadza się, to jest od tego, że ustawiłeś statyczny IP. ipconfig /renew wypróbuj na IP przyznawanym z DHCP. Niejasno przedstawiłem kolejność działań w poprzednim poście.
Skoro statyczny IP nic nie zmienił, to możesz wrócić do DHCP, czyli automatu.

@Bradlee Wpisałem ipconfig /renew gdy nie było internetu, i wyskoczył komunikat

„An error occurred while renewing interface Ethernet : unable to contact your DHCP server. Request has timed out.”

@FadeMind czyli co w takim przypadku zrobić?

Wymień router na normalny, bez śmieciowego firmware, które nie potrafi poprawnie działać.
Zgłoś usterkę techniczną Vectrze i niech ci dadzą działający router.

Router był niedawno wymieniany więc nie wiem, czy dadzą mi kolejny

Zgłaszasz problem do Vectry i niech myślą. To ich praca. Skoro urządzenie gubi konfigurację to widocznie coś jest nie tak z tym urządzeniem.

Czyli jak dla mnie to ten komunikat jest bardzo jasny. Komputer chce uzyskać od routera konfigurację TCP/IP, ale nie może więc Internetu nie ma. Skoro przedmówcy mówią, że ten router jest kiepski, to wygląda jakby na routerze padła usługa DHCP.

Niemniej jednak, wpisywałeś konfigurację TCP/IP na sztywno i też nie działało. Na sztywno nie potrzeba usługi DHCP. Zastanawia mnie to, ponieważ po restarcie komputera a nie routera - wszystko działa.

Jak byś miał jakiś zaprzyjaźniony sklep, żeby pożyczyć kartę sieciową na USB tego typu EdiMax EU-4208 - Karta sieciowa - Morele.net to mógłbyś wykluczyć problem karty sieciowej w PC, ewentualnie sterowników do niej, ewentualnie routera który z jakichś niewyobrażalnych powodów nie lubi się z kartą sieciową na Twojej płycie głównej.

No i oczywiście trzeba też wykluczyć problem routera. Jeżeli mozesz się do niego zalogować, to poszukaj czy nie ma tam jakiejś zakładki z dziennikiem błędów. Można spróbować jeszcze taki dziwny pomysł, żeby wpiąć do niego inny router/switch i dopiero do niego PC i zobaczyć co się będzie działo…

No i jeszcze pytania ?

  • czy inny komputer działa stabilnie
  • czy laptop/smartfon po Wifi działa stabilnie?

@Bogdan_G proponował kiedys takie rozwiazanie
Problem z internetem.

Nie mogę się zalogować do routera bo Vectra postanowiła to uniemożliwić klientom
Inny komputer działa stabilnie
W laptopie/smartfonie od wymiany routera jest w miare stabilnie

@Yakii Dzięki, spróbuję i zobaczę czy coś to zmieni. Na wszelki wypadek utworzę punkt przywracania.

Niestety ten program nie pomógł, czyli wina routera…

Lub nie jest to lek na całe zło - zostaje jeszcze test GNU/Linux live lub okrojone środowisko Windows ze wsparciem połączeń sieciowych np. Strelec.

To dobry pomysł, żeby wystartować system z jakiegoś Live USB i zobaczyć czy tam będzie problem.

1 polubienie

@krystian3w @Bradlee Czyli co, uruchomić Linuxa przez pendrive’a i zobaczyć czy na nim też będzie ten problem?