Vectra - dynamiczne IP

Witam.

Zastanawiam się nad przejściem do Vectry (8 Mb i nieduża cena). Martwi mnie jednak to że w standardzie oferują dynamiczne IP. Za stałe trzeba by dodatkowo dopłacać 10 zł miesięcznie.

I tu pojawia się me pytanie:

Czy dynamiczne IP odbija się negatywnie na połączeniu internetowym?

Pytam ponieważ w domu mam PC i laptopa. Mam też router do którego podłączony jest kabelek z internetu. Laptop z kolei łączy się z siecią bezprzewodowo (sygnał z routera podłączonego do PC). No i często po wyłączeniu zasilania na listwie (z powodu burzy przeważnie) nie mam połączenia z siecią. Muszę resetować router i dopiero kiedy ten “załapie” IP internet znów wraca.

Ponawiam więc pytanie: Czy oferowane przez Vectrę dynamiczne IP nie przysporzy mi przypadkiem jeszcze więcej tego typu problemów (brak połączenia z siecią przy każdej zmianie numeru IP)???

W moim przypadku przy dynamicznym IP łączy się od razu. Raczej wina routera.

Witaj,

mam Vectre od ponad 3 lat(najpierw 2, później 4, a teraz 8 Mb/s).

Nigdy nie miałem problemu z dynamicznym IP.

Vectra to kablówka więc dostaniesz modem kablowy. Będzie on podłączony z siecią przez koncentryk. Później kablem ethernet lub USB do komputera lub ethernetem do routera (ja tak mam - ethernetem do routera i z niego ethernetem do komputera i bezprzewodowo na laptop)

Zresztą i tak nie ma znaczenia czy statyczne IP czy dynamiczne skoro i tak przez serwer DHCP jest przyznawane.

O burzę do raczej nie musisz się martwić, wszystkie kable są kładzione w studzienkach a nie drogą napowietrzną.

P.S. TG Wita :slight_smile:

Aha.

Bo myślałem że do vectry będę mógł użyć swój router (D-link DI 524). Słyszałem że tak można.

Ok, nie znam się na tym więc powiedzcie proszę czy ten modem kablowy od vectry pozwoli mi na takie podłączenie jak dotychczas? Czy nadal będę się łączył (laptopem) bezprzewodowo?

Pewnie.

Wolisz korzystać z laptopa? Pracujesz w różnych pomieszczeniach? Masz dosyć plątaniny kabli przy komputerze i w pokoju?

Bezprzewodowy dostęp do Internetu WiFi pozwoli Ci na swobodę korzystania z sieci w zasięgu do 100 m wewnątrz budynku.

Pamiętaj: jeśli korzystasz z laptopa, musi być on wyposażony w kartę WiFi, a w przypadku komputerów PC potrzebna jest karta sieciowa umożliwiająca połączenie w technologii WiFi.

Aktywacja usługi to tylko 1,22 zł. A za pełną swobodę płacisz tylko 10 zł brutto doliczone do abonamentu.

■■■?!

Przecież gościu napisał, że ma router.

Jeśli podłączył ruter sam to piraci.

Za wifi trzeba zapłacić dodatkowo. Wszystko jest na stronie vectry

Można nad tym dyskutować: http://www.vectra.pl/internet/pakiety_i … /osiem_mb/

WiFi można wykupić dodatkowo, ale jeśli abonent ma swój router to nie ma sensu.

Dzielenie łącza w kablówkach za pomocą prywatnych routerów jest czynnością tak popularną, że nie zwracają one na to uwagi. Tylko w przypadku problemów z łącznością/zgłaszaniem usterki dopytują się o to, czy jest zstosowany jakiś dodatkowy sprzęt.

Panowie wszystko mam legalne. Router jest podłączony do PC a laptop ma łączy się bezprzewodowo.

Admin o wszystkim wie. Płacę za jedno podłączenie ale internet mam dzięki routerowi także na lapku. To te same IP. PC jest tu matką.

Chcę jednak przejść z Netii na Vectrę ale mam wątpliwości co do tego dynamicznego IP (teraz mam stałe).

Aha, jeszcze jedno - czy Vectra jakoś blokuje p2p???

Jeśli masz router, to PC nie jest "nadrzędny (jak to określiłeś nie jest “matką”) bo to nie on udostępnia połączenie dla laptopa.

Chyba żaden szanujący się dostawca (a do tego duży taki jak np. Vectra) tego nie robi.

Masz w Netii stałe IP? Masz wykupioną tę dodatkową opcję?

W kablówkach mimo zapisu o dynamicznym IP w rzeczywistości jest ono stałe, w Multimedii mam od 20 miesięcy to samo IP, w Vectrze będzie podobnie.

Mojego osiedlowego dostawcę internetu wykupiła Netia. Wcześniej każdemu przyznano stałe i publiczne IP. Netia nie zmieniła ani dotychczasowych cen ani owego IP.

Dla mnie najważniejsze są te dwie wcześniej wymienione rzeczy dotyczące Vectry:

  1. Czy dynamiczne IP spowoduje problemy z routerem/modemem (odcięcie od sieci przy każdej zmianie IP);

  2. Blokowanie P2P (porty itp.)

Zależy mi na tym by w każdej chwili móc wziąć laptopa do innego pokoju i połączyć się z siecią bez kabla (jak do tej pory) oraz na tym by swobodnie używać p2p;)

Nie będzie problemów przy prawidłowo skonfigurowanym routerze. Zmiana IP )np. w nocy) spowoduje zerwanie połączenia na kilkanaście sekund. W kablówkach (takich jak np. Vectra, Multimedia) zmiany IP się nie zdarzają mimo takiego zapisu w umowie i regulaminie.

Czytałeś co na ten temat wcześniej napisałem?

Mam nadzieję że jeśli już zmienią IP to właśnie w nocy kiedy się kompa nie używa.

Mam zamiar najpierw tą Vectrę wziąć na próbę (10 dni).

A czy dynamiczne IP przeszkadza w używaniu p2p?

Zastanawiam się też czy ci niby fachowcy z Vectry odpowiednio mi ten router ustawią. Wielu ludzi ma z tym problemy.

Jeżeli to będzie ich sprzęt - powinni zrobić to dobrze, jeśli Twój - nawet nie będą się do niego dotykali - nie mają takiego prawa i obowiązku.

Co Ty tak się tego zmiennego IP boisz? Jesteś przesadnie na tym punkcie przewrażliwiony.

Co do IP to jestem spokojniejszy.

Ale w sieci jest masa zapytań i problemów w stylu “jak skonfigurować router pod Vectrę”.

Facet z Vectry powiedział mi że mogą do podłączenia użyć routera klienta więc chyba się i na tym znają. Nie wiem więc czemu tylu ludzi ma problemy z czymś co powinno być dobrze zrobione przez fachowców z Vectry?!

Dziwne to. Podchodzi mi trochę pod brak profesjonalizmu:/

Czasem jest tak że facet coś poustawia i działa a na drugi dzień rano już nie działa. O to się boję tym bardziej że z serwisem Vectry jest trudny kontakt:/

Jeśli to będzie Twój router, to możliwe, że ustawią Ci to całkowicie prywatnie - to wykracza poza ich obowiązki i nie będziesz mógł składać na tą usługę reklamacji do biura obsługi klienta.

Problemy pojawiają się z tego powodu, że nie wszystkie routery nadają się do pracy w kablówkach - muszą posiadać funkcji klonowania adresu MAC oraz (ale to nie zawsze) nie mogą zmieniać parametru TTL.

Jaki masz obecnie router i czy to jego chcesz wykorzystać w Vectrze?

Obecnie mam router D-link model DI-524. Nowy to on nie jest ale sprawuje się OK.

Nie wiem czy posiada opcję klonowania MAC:/

Mam opis do niego ale tam nie ma nic o klonowaniu MAC. To raczej instrukcja.

OK, załóżmy że oleję router. Vectra przyniesie swój modem wifi.

Słyszałem jednak że modemem nie da się podzielić sygnału na 2 kompy a teraz tak mam. Jak to potem rozwiązać:/

Dodane 29.10.2011 (So) 18:01

Takie coś znalazłem:

http://www.dlink.pl/cs/Satellite?c=Tech … FDLWrapper

Z tego wynika że chyba jest opcja klonowania…

Twojego routera nie podłączysz bezpośrednio do kabla od Vectry, bo po prostu nie ma on takiego złącza. Dadzą Ci oni modem, który połączysz z routerem przez kabel Ethernet.