Ventoy, usunęło mi partycję exFAT na pendrive po bootrec /FixMbr i /FixBoot

Korzystam z tego do odpalania ISO: Ventoy
Odpaliłem sobie dysk ratunkowy Windowsa ISO z pendrive i dałem bootrec /FixMbr i bootrec /FixBoot.
Nie zauważyłem że moje 10x obrazów ISO oraz plików (partycja exFAT) było podpięte pod C:.

Teraz ta partycja exFAT w Exploratorze Windows wyświetla się: przed użyciem dysku musisz go sformatować.

Tak wyświetla się w zarządzeniu dyskami:
ventoy

Pomocy na L: normalnie był exFAT. A teraz pokazuje że nie rozpoznano. Jak przywrócić albo odzyskać pliki? Szkoda mi moich cennych plików.

Jeśli wyświetla jako RAW to znaczy, że albo tablica systemu plików wyparowała albo tylko wpis w tablicy partycji. Jeśli tablicą partycji był GPT to jest kopia na ostatnim sektorze. Jeśli MBR to pozostaje szukać osieroconego systemu plików (IsoBuster i DMDE powinny znaleźć o ile exFAT jeszcze tam jest, jeśli nie ma to zostaje Ci odzyskiwanie posygnaturowo). Nie pamiętam jak diskmgmt interpretuje te dane, jest bardzo ubogi, więc go nie używałem od lat.

Skoro eksperymentujesz to takie cenne nie były, w przeciwnym razie byś zrobił kopię. ;p

DISKPART> list disk

  Disk ###  Status         Size     Free     Dyn  Gpt
  --------  -------------  -------  -------  ---  ---
  Disk 3    Online           28 GB      0 B

Nie ma gwiazdki przy Gpt czyli możliwe, że to MBR. Ogólnie jak wepnę pendrive to pokazuje się menu Ventoya i tam jest że nie ma wykrytych obrazów ISO. Jeśli byłaby uszkodzona tablica mbr/gpt np. gpt nadpisane przez mbr to menu by się nie pokazywało. Chyba jak się zmienia rodzaj tablicy partycji to dane z partycji się kasują. Więc raczej cały czas mam ten sam rodzaj tablicy. MBR?

Nad ISO to jeszcze nie będę się rozczulał, ale tam miałem jeszcze inne pliki utworzone podczas pracy z systemami Live takie jak wyniki poleceń, to już większa strata. :–(

Jak zrobiłem kiedyś trochę w inną stronę i mi przez GRUBa nadpisało, to dało się przywrócić całego exFATa. Wtedy cała struktura wróciła do normy. A jak Windows mi nadpisał to nie mam pojęcia co robić.

Dlatego wydaję mi się że to zadanie jest wykonalne.

Otwórz tego pendrive’a w IsoBusterze. W diskpart nic nie zobaczysz ciekawego. :stuck_out_tongue:

Jeśli partycje zaczną się poza 512KiB to masz MBR, jeśli po za 1MiB to masz GPT, jeśli masz 1MiB od końca „wolny”, a na przodzie 512KiB to masz mieszaninę. Itd. itd.

Ten RAW to równie dobrze może być inny system plików, którego Windows nie rozumie, ale wtedy możesz się pożegnać z odtworzeniem exFAT.

Chyba jak się zmienia rodzaj tablicy partycji to dane z partycji się kasują.

Nie.

Nie wiem jak to interpretować czy jest już poza 512KiB czy 1MiB. Nic nie rozumiem. I co dalej wyklikać.

To jest na 100% exFAT (przynajmniej był). Niczym jeszcze nie nadpisałem od czasu jak się wysypał.

Inny pendrive:

Tak wygląda po czystej instalacji Ventoya.

1048576 B = 1 MiB (1,049 MB)

Nadal nie umiem określić czy mam mbr czy gpt albo mieszany. W Busterze pokazuje Typ: MBR.

testdisk recover partition - Szukaj w Google

Recover a deleted or lost partition with TestDisk - Windows - Tutorials - InformatiWeb

TestDisk 7.2:

Hint: Intel partition table type has been detected.

Po Analyse:

testdisk

Po Quick Search:

Po wciśnieciu "P":

testdisk3

Robiłem to wg tutoriala InformatiWeb. Jak nie pokazało listy plików to więcej nic nie robiłem.

TestDisk can find lost partitions for all of these file systems: DOS/Windows FAT12, FAT16 and FAT32, Windows exFAT

TestDisk can Rebuild FAT12/FAT16/FAT32 boot sector, Rebuild NTFS boot sector

https://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk

Co dalej robić nie wiem.

windows 7 - Change RAW partition to NTFS or recover files from RAW - Super User

DMDE sobie poradziło ze znalezieniem plików, pokazuje w takiej kolejności jaka jest. Pliki ISO przy domyślnym eksporcie chyba wszystkie wyodrębniło. Gorzej z folderami, bo żadnego folderu mi nie zaciągnęło. W darmowej wersji to chyba musiałbym ręcznie sobie tworzyć na dysku nazwy wszystkich folderów i potem do nich ręcznie odzyskiwać pliki. Kilkakrotnie musiałbym wykonywać takie operacje co może być bardzo męczące.

Ta licencja DMDE jest chyba droga. Ciekawe czy można ją dorwać w jakichś promocjach taniej.

Ogólnie jak wyszukało wszystkie pliki bez problemu to exFAT jest tylko pewnie zepsuty. Tylko czym i jak go przywrócić, skoro DMDE pokazuje to może strukturę da się jakoś bezpłatnie przywrócić, bo to takich celów nie są niezbędne narzędzia, które przywracają pliki, które były usunięte.

A co do odpowiedzi wyżej nie robiłem rewrite tablicy partycji jak w wyróżnionej odpowiedzi na superuser, bo mam exFAT a nie NTFS, wolałbym sobie nie uszkodzić jeszcze więcej, gdyby coś poszło nie tak.

Dalej nierozwiązany.

IsoBuster is DMDE pokazują Ci, że tam już nie ma systemu plików. U ciebie na adresie 0x100000 powinna zaczynać się tablica z exFAT, ale masz tam na pewno pusto lub jakąś sieczkę. DMDE podczas skanowania nośnika, znalazł coś co przypomina exFAT i tak go zinterpretował (07h to identyfikator exFAT), a skoro widzisz pliki z nazwami i chcesz zawartość to może go po prostu kup? Nie jest drogi, pewnie Ci się jeszcze nie raz przyda.

PS: Masz pewnie GPT zmieszane z MBR. ;]