VeraCrypt - defragementacja zaszyfrowanego dysku

Witam,

mam zaszyfrowany 7TB dysku VeraCryptem. Od jakiegoś czasu zaczął bardzo wolno działać. Chciałbym przeprowadzić na nim defragmentacje i ew. sprawdzanie sektorów.
Klikając na odszyfrowaną partycję i wybierając narzędzia Windowsa do powyższego celu, dostaje ostrzeżenie i pytanie “czy chce najpierw odinstalować ten wolumin? Uwaga: wszystkie otwarte dojścia do tego woluminu staną się nieprawidłowe”
Przy defragmentacji widzę tylko zaszyfrowaną partycję.
Pytanie - czy jeżeli uruchomię na niej jeden z tych procesów, to czy będą mógł ją następnie odszyfrować ? Innymi słowem, czy defragmentacja lub sprawdzanie i naprawianie sektorów czegoś nie zepsuje ?

To pewnie przez aktywny w tle VC - jeśli chodzi o komunikat.

Niby po drodze się może wiele zdarzyć:

https://www.veracrypt.fr/en/FAQ.html

Can I use tools like chkdsk , Disk Defragmenter, etc. on the contents of a mounted VeraCrypt volume?

Yes, VeraCrypt volumes behave like real physical disk devices, so it is possible to use any filesystem checking/repairing/defragmenting tools on the contents of a mounted VeraCrypt volume.

What do I do when the encrypted filesystem on my VeraCrypt volume is corrupted?

File system within a VeraCrypt volume may become corrupted in the same way as any normal unencrypted file system. When that happens, you can use filesystem repair tools supplied with your operating system to fix it. In Windows, it is the ’ chkdsk ’ tool. VeraCrypt provides an easy way to use this tool on a VeraCrypt volume: Right-click the mounted volume in the main VeraCrypt window (in the drive list) and from the context menu select ’ Repair Filesystem '.

Wynika z tego, że defragmentacji możesz uzywać normalnie, a do skanowania możesz używać opcji Repair Filesystem w VC.

Wrzuć SMART z CrystalDiskInfo, albo sam zinterpretuj wyniki tutaj:
https://dyski.cdrinfo.pl/artykuly/smart/strona3.php
Może mu coś dolega faktycznie.

Wielkie dzięki za pomoc.
Wrzucam info z Crystal’a poniżej.
Będę wdzięczny za rzucenie okiem i komentarz.
Problem z tym dyskiem jest głównie przy zapisie. Przy większym obciążaniu lub wielkości pliku mocno zwalania po kilku minutach i zaczyna głośno “chrupać”. Często też mam info o Disk Cache Overloaded. Jaka diagnostyka tego dysku będzie najlepsza, by poprawić jego działanie ?

No to nie jest nic dziwnego. Veracrypt jest tragicznie wolny w porównaniu z innymi rozwiązaniami (które są mniej uniwersalne).

to nie jest wina VeraCrypt. Mam kilka dysków nim zaszyfrowanych. Niektóre wiekowe, nawet i 7 letnie. Żaden nie sprawia problemów. Co ciekawe, ten który szwankuje jest nowy. Ma może kilka miesięcy. Jak interpretujecie te wyniki z Crystal’a ? Czy z tym dyskiem jest coś fizycznie nie tak ? Defragmentacja coś tu da?

08 Seek Time Performance Wydajność podczas wyszukiwania - gdy atrybut maleje to oznacza, że zaistniał problem z podsystemem mechanicznym dysku.

U ciebie wynosi 0x12, czyli 18 w systemie dziesiętnym, a próg fabryczny to 20.

Wartość zmalała poniżej progu, więc to może być potencjalnym powodem, że masz obniżoną wydajność dysku. Szyfrowanie w takim przypadku tylko potęguje skalę problemu.

Na drugi raz wklejaj screeny z wartościami RAW w systemie dziesiętnym, a nie szesnastkowym to chętniej Ci pomogą.
Można to przełączyć w opcjach programu. Łatwiej się czyta wyniki. Nikomu się nie chce odpalać kalkulatora i zamieniać systemy liczbowe, aby odczytać wyniki.