VeraCrypt i problem z szyfrowaniem ssd

Chciałbym zaszyfrować cały dysk ssd lub tylko partycję systemową ©, ale nie wiem jak to zrobić. W VeraCrypt postępuję zgodnie z instrukcją, ssd całego zaszyfrować nie mogę bo funkcja jest niedostępna zaś partycji systemowej © też nie ponieważ ssd jest podzielony na 4 partycje: 1 to partycja odzyskiwania 2 to partycja systemowa EFI 3 to dysk lokalny © 4 to partycja odzyskiwania. Widać windows uruchamiany jest z 2 partycji systemowej EFI a nie z 3. Zatem co należy zrobić aby zaszyfrować dysk lokalny © przy pomocy VeraCrypt, inny program np. BitLocker nie wchodzi w grę. Jeżeli ktoś zna rozwiązanie mojego problemu proszę o poradę.

Nie pamiętam dokładnie (i nie chce mi się szukać w dokumentacji), ale czy przypadkiem VeraCrypt nie wspiera szyfrowania dysków systemowych z partycjami GPT ? (czyli dysk musi posiadać “standardową” partycję z MBR).

Prawdopodobnie nie możesz zaszyfrować całego dysku gdyż korzystasz z tablicy partycji GPT. Przy tym rozwiązaniu możliwe jest jedynie szyfrowanie pojedynczej partycji w VC. Jeśli chcesz szyfrować cały dysk (partycja systemowa + inne partycje) to musisz skorzystać z tablicy partycji MBR. Przy małych dyskach bodajże poniżej 2TB nie ma to praktycznie znaczenia.