Veracrypt - konter "podłączony" do wielu użytkowników

Jak to jest z kontenerami VeraCrypt - czy do jeden konter może być używany w jednej chwili przez więcej, niż jednego użytkownika? Chodzi mi o to, czy jest jakieś “lockowanie”. Scenariusz:

  • kontener TrueCrypt na udziale sieciowym,
  • dwóch użytkowników podpiętych (Windows) via udostępniony folder.

Nie jestem ekspertem, ale po odszyfrowaniu powinno to być transparentne i zachowywać się jak każdy zasób. Odszyfrowywanie odbywa się po stronie maszyny udostępniającej i to ona powinna zapewnić transparentne działanie.

Chyba źle wytłumaczyłem - nie chodzi mi, żeby udostępnić zasób odszyfrowany przez klienta na innego klineta.
Chodzi mi to taki scenariusz:

  • na NASie jest zasób (powiedzmy tajne_dane.tc)
  • dwie niezależne stacje robocze nie wiedzące o sobie montują jednocześnie ten zasób via klient VeraCrypt.


Wygląda na to, że w twoim scenariuszu tylko jedna osoba jednocześnie może zamontować wolumen do zapisu, reszta w trybie read-only.

1 polubienie

To ograniczenie najprawdopodobniej wynika z systemu plików NTFS, który nie może być zamontowany przez wiele systemów operacyjnych jednocześnie. NTFS jest wewnątrz kontenera TC. Są systemy plików, które to potrafią. https://en.wikipedia.org/wiki/Clustered_file_system

Na wspolny zasób tylko klastrowy system plików. FAT, NTFS się do tego nie nada.