Veracrypt - zabezpieczenie przed kasowaniem, formatowaniem

Po przeszukaniu odpowiedniego programy do szyfrowania dysków przenośnych, natrafiłem na program Veracrypt po przetestowaniu , zabrakło mi jednej opcji nie wiem czy jest dostępna czy coś w trakcie szyfrowania przeoczyłem w opcjach. Mianowicie mam na myśli iż chciałbym zaszyfrować cały dysk przenośny, chciałbym aby również był zabezpieczony przed wykasowaniem zaszyfrowanych plików czy też przed formatowaniem całego dysku. Czy jest dostępna taka opcja ?

Jest to niemożliwe do zrobienia programowo. Choćbyś nie wiem co robił, zawsze będzie istniała możliwość wyzerowania dysku, czyli nadpisania wszystkich sektorów zerami. Wtedy nie ma na dysku kompletnie nic, a to co wcześniej było jest nie do odczytania, zwłaszcza gdy wyzerowano dysk stosując wiele nadpisań. Zablokować zapis na dysk można jedynie sprzętowo, niektóre sprzęty takie jak np. adaptery do kart pamięci, czy inne pamięci masowe mają taki dzyndzelek, który sprzętowo przełącza je w tryb tylko do odczytu. A więc sprzętowa blokada zapisu może chronić dane przed usunięciem.

Sądziłem iż wspomniany program ma funkcję blokady przed kasowaniem zgromadzonych zaszyfrowanych danych.

W takim przypadku pozostaje mi zabezpieczyć dysk przed usuwaniem innym zewnętrznym programem.