Virtualbox 4.0.6 w firmie


(Pawel 2003) #1

Witam

Mam pytanko odnośnie najnowszej wersji programu Virtualbox 4.0.6. Na stronie programu http://www.virtualbox.org/wiki/Downloads jest napisane, że program jest na licencji GPL ver. 2. Na portalu http://www.dobreprogramy.pl/VirtualBox,Program,Windows,13122.html jest napisane znowu, że jest bezpłatny, ale tylko do zastosowań niekomercyjnych.

Czy coś się zmieniło ostatnimi czasy? Chyba licencja GNU General Public License pozwala na komercyjne wykorzystywanie oprogramowania?

Może ktoś mnie oświeci?


(-=RaFaL=-) #2

Jeśli będziesz czerpać korzyści korzystając z programu, będzie to łamanie prawa. Oczywiście musiałby ciebie ktoś na tym złapać.


(mktos) #3

Przed wersją 4.0, VirtualBox miał edycję “OSE” na licencji GPL, oraz wersję na licencji VirtualBox PUEL. Obecnie normalny build jest na licencji GPL, a jedynie specyficzne dodatki (Oracle VM VirtualBox Extension Pack) na licencji PUEL.

Licencja GNU GPL pozwala na komercyjne używanie oprogramowania (oraz wiele innych rzeczy - w zasadzie jest bardzo mało ograniczającą licencją).

Licencja PUEL mówi o użytku prywatnym, ale w FAQ odnośnie licencji jest powiedziane:


(Pawel 2003) #4

Podsumowując, oprogramowania Virtualbox w wersji 4.0.6 można używać do celów komercyjnych, jak każdego, które jest na licencji GPL.

Czekam teraz, aż redaktorzy portalu poprawią dosyć zasadniczą nieścisłość na stronie z opisem programu. Program jest niezły, a taki opis, co tu dużo mówić, odstrasza ludzi, którzy chcieliby się pobawić lub nawet potestować w firmie w wirtualizację

Dodane 20.05.2011 (Pt) 11:01

Pojawiła się już wersja 4.0.8, a redakcyjny opis nadal nieprawidłowy, żeby nie użyć mocniejszego słowa. Napisałem również maila do redakcji w tej sprawie, ale nie ma żadnego odzewu. Być może redaktorzy mają inne zdanie, w takim razie niech napiszą na czym je opierają.