VirtualBox - dla firm też darmowy?


(sebool12) #1

Witam

 

Wie ktoś może czy VirtualBox jest darmowy dla firm ? Na ich stronie znalazłem coś takiego:

 

To muszę kupić jakąś licencje czy nie?

Ewentualnie jakie polecacie programy typu VirtualBox darmowe do użytku komercyjnego ?


(Amadeuzs) #2

Wersja 3… była darmowa dla firm, 4 pod początek była darmowa, ale bez jakiegoś tam pakietu. 

Wg tego cytatu to tylko zalecają wersję specjalną - spróbuj zainstalować - podczas instalacji jest pokazywana licencja - tam powinno być sprecyzowane czy możesz z tego korzystać jako firma.


(Samurai) #3

 

W wielkim skrócie mówiąc licencję powinieneś kupić jeśli VB będzie zainstalowany na większej ilości komputerów. W FAQ’u większa liczba komputerów określana jest przez 500 sztuk. Ale stawiam, że przy około 100 komputerach też powinieneś pomyśleć o takiej licencji. Jeśli z VB będziesz w firmie korzystał tylko np ty i kolega z biurka obok to może obyć się bez licencji.


(roobal) #4

VirtualBox jest udostępniany na licencji GPL, tak więc możesz go używać w firmie, jednak jest ona pozbawiona obsługi USB, PXE i kilku innych rzeczy, które są dostępne po doinstalowaniu paczki rozszerzeń, czyli extensions pack, która udostępniania jest na licencji PUEL i za darmo można właśnie korzystać tylko w celach niekomercyjnych, jeśli tego nie potrzebujesz, to możesz zainstalować VirtualBox w firmie. Szukaj edycji VirtualBox OSE (OpenSource Edition), wtedy będziesz miał pewność, że hyperwizor nie będzie zintegrowany z extensions pack i nie zawiera żadnego właśnościowego oprogramowania.

Z darmowych na licencji GPL i do wykorzystania w firmie masz jeszcze, np. Qemu. Napisz co chcesz dokładnie osiągnąć i na jakim sprzęcie chcesz uruchamiać wirtualne maszyny, to może inny hyperwizor lepiej się sprawdzi, np. pod względem wydajności.