Virtualbox - jak skonfigurować dostęp do serwera?

Mam pytanie, które doświadczonym użytkownikom może wydać sie banalne, ale…

Na VirtualBox mam Serwer Ubuntu z Apache, PHP + MyAdmin, MySql, FTP itd , bez środowiska graficznego. Przeglądarka tekstowa Lynx wyświetla bez problemu stronę testową “It Works”. Chciałbym wyświetlić tę stronę, jak równiez zalogować się do PhpMyAdmin, ftp itd z poziomu przeglądarki graficznej, z innej wirtualnej maszyny. Co i jak nalezy skonfirgurować żeby strona się wyświetliła. Maszyny się pingują, adresy IP są prywatne. Dodam tylko że nie chcę jeszcze instalować środowiska graficznego.

Z góry dziękuję za wyjaśnienie.

Zobacz na wirtualnej maszynie czy mas dostępne połączenie i trzeba zrobić przejście. Maszyna ma inne IP i komputer na którym jesteś ma inne IP.

Konkrety proszę:

  1. Jakie masz ustawienia wirtualnych kart sieciowych?

Kto kogo pinguje? Jakie adresy IP?

Co nie działa?

Wirtualna maszyna (ta z Ubuntu Serwer) ma skonfigurowane 2 karty sieciowe. Jedna NAT z IP mojego ISP, druga internal z adresem 192.168.1.5. Druga maszyna (z Win Server) Też ma 2 karty sieciowe - jedna NAT z IP mojego ISP, druga internal z adresem 192.168.1.3. Chyba nie rozumiem o co biega z tym przejściem.

Dodane 28.06.2013 (Pt) 9:41

Wirtualne maszyny pingują się wzajemnie po adresach 192/.168.1.3 i 192.168.1.5. Nie wiem jak wyświetlić testową stronę na Ubuntu (tą z tekstem “It works”) w przeglądarce na wirualnej maszynie z Win 2003.

A co się dzieje, gdy w przeglądarce na win2003 wpiszesz adres 192.168.1.5?

Tym razem zadziałało.Musialem tylko podnieść eth1 “z palca”. Dzięki za zainteresowanie tematem :slight_smile:

Dodane 28.06.2013 (Pt) 14:01

Mam jeszcze pytanie - co zrobić żeby ta strona testowa (“It Works”) wyświetlała się dla zapytań z zewnątrz , czyli po wpisaniu adresu IP mojego kompa (tego przydzielonego przez ISP) ?

Zależy jaki masz system główny.

Jeżeli windows, to wystarczy w ustawieniach wirtualnej karty sieciowej skonfigurowanej jako NAT włączyć przekierowanie (pod “zaawansowane”, “port forwarding”) protocol: TCP, Host Port: 80, Guest Port: 80.

Jeżeli linux, to powyższa metoda nie zadziała, bo porty < 1024 może otwierać tylko root. Dlatego trzeba zrobić dodatkowe przekierowanie. Jednym z możliwych rozwiązań jest tak jak w windows, tylko Host Port jakiś inny, np. 8080 i uruchomić jako root polecenie “socat TCP-LISTEN:80,fork TCP:localhost:8080”.

Dzięki, na pewno spróbuję tego i dam znać na forum czy pomogło.

Mam też niestety problem z wgraniem plikow na serwer za pomocą programu FileZilla. Na serwerze jest zainstalowany ProFtp (chyba jakoś tak).

Problem polega na tym że kiedy loguję się na użytkownika serwer odmawia dostępu do foderów, a na roota nie mogę się zalogować. Niwykluczone że ma to związek z prawami dostępu ale niestety jestem w tym zielony :frowning:

Musisz pokonfigurować użytkowników i dać im dostęp do gruby proftpd:

http://www.centrum24.org/debian/88-siec … oftpd.html

Wtedy będziesz mógł dodawać pliki. Jeżeli serwer masz tylko dla siebie, warto pomyśleć o SSH.