VirtualBox OSE na Ubuntu - brak modułu vboxdrv

Witam :slight_smile:

Ostatnio zacząłem bawić się maszynami wirtualnymi, zainstalowałem na moim Ubuntu 8.04 VirtualBox.

Niestety, przy próbie instalacji systemu w tym programie wywala mi to:

VirtualBox kernel driver not installed. The vboxdrv kernel module was either not loaded or /dev/vboxdrv was not created for some reason. Please install the virtualbox-ose-modules package for your kernel, e.g. virtualbox-ose-modules-generic..

VBox status code: -1908 (VERR_VM_DRIVER_NOT_INSTALLED).



Kod Wyniku: 

0x80004005

Komponent: 

Console

Interfejs: 

IConsole {1dea5c4b-0753-4193-b909-22330f64ec45}

Z tego, co wyczytałem, należałoby zainstalować paczki dla kernela, których nazwa zaczyna się virtualbox-ose… dla mojego kernela. Tak też zrobiłem, ale komunikat jak wypluwało, tak wypluwa dalej. Ktoś wie, co zrobić?

lsmod | grep vboxdrv

Jesli nie jest załadowany to sproboj go zaladowac

modprobe vboxdrv

Nie zatrybia ;/

adii22@adii22Ubuntu-desktop:~$ lsmod | grep vboxdrv

adii22@adii22Ubuntu-desktop:~$ modprobe vboxdrv

FATAL: Module vboxdrv not found.

adii22@adii22Ubuntu-desktop:~$

Błąd dalej występuje ;/

Radzę Ci - przesiądź się na nowszą wersję - 8.04 nie jest już zbyt nowa…

Lepszej rady naprawde wykminić nie mogłeś? Bo ta nie jest nawet warta uwagi…

@adi_22]/b]

Usuń całkowicie virtualbox i zainstaluj raz jeszcze. Problemem jest moduł vboxdrv którzy się nie utworzył podczas instalacji.

a) w tym wypadku to nie ma nic do rzeczy

b) 8.04 to LTS, sam je mam, uzywam VirtualBoxa i wszystko smiga bez problemu

c) jak w poscie wyżej

Co do problemu:

sudo /etc/init.d/vboxdrv setup

Potem restart systemu

No i właśnie nie wiem, czy jeżeli usunę zaznaczone na obrazku pakiety, czy system wstanie, bo nie wiem czy nie będą mu “nagle” potrzebne.

0970084f33336dbcm.png

powinien wstać

Wstanie, ale najpierw spróbuj tego co pisalem…

witosx

Powiem tak, że się nic nie zmieniło ;/

Dalej wywala mi ten błąd.

Pierwsze co musisz zrobić to wejść do katalogu ze źródłami Vboksa, skompilować i zainstalować vboxdrv a następnie załadować moduł, jeśli samoczynnie się nie załaduje. Potem restart kompa i Vbox musi działać.

Pozdrawiam!

A po polskiemu? Mógłbyś mi to wytłumaczyć łopatologicznie? Bo nie za bardzo łapie. Wiem, że mam go samodzielnie skompilować, ale jak? :slight_smile:

Kurczę teraz nie pamiętam. Musisz znaleźć katalog od Virtualbox, z tego co pamiętam chyba w /etc/virtualbox, ewentualnie wpisz w konsoli:

whereis virtulabox


lub


whereis virtualbox-ose

I będziesz wiedział gdzie szukać ewentualnie wklej wynik.

W katalogu tym (przypuszczalnie /etc/virtualbox) powinien być katalog /src, czyli /etc/virtualbox/src i jeśli dobrze pamiętam powinien tam być albo plik albo katalog o nazwie vboxdrv, do którego należy wejść (jeśli to katalog) i wydać polecenie make (jeśli jest plik makefile i brak configure), następnie make install i to powinno wystarczyć. Ewentualnie załaduj moduł jak było to opisane wyżej.

Pozdrawiam!

Dziwne, ale whereis nie wypluwa niczego ;/

Hmm… dziwne jest też to, że w ogóle nie mam folderu virtualbox w /etc. Teraz to już zgłupiałem -.-

Nazwę VirtualBox jest pisana z dużej (tak sobie twórcy wymyślili). Więc whereis Virtualbox albo VirtualBox, nie pamiętam, a nie mam jak sprawdzić. W każdym razie wpisz w konsoli “Vi” i dwa razy Tab, co włączy autouzupełnianie.

Jeśli przekopiowałeś do konsoli to dlatego ze w poście powyżej jest literówka virtulabox -> virtualbox

Wielkosc liter chyba nie ma znaczenia, przynajmniej u mnie (8.04) -> żeby odpalic z konsoli muszę owszem VirtualBox, ale whereis rozpoznaj rownież nazwę z małych liter

U mnie katalog o którym była mowa to /usr/share/virtualbox/src

Wiem, była literówka, ale pisałem samemu. Kurcze, wynik polecenia dalej zerowy, nigdzie nie mogę znaleść VB, a sam program (dopuki nie staram sie załadować systemu) działa…

Spróbuje samodzielnie go skompilować, może to pomoże :slight_smile:

Ja proponuje zainstalować wersję ze strony Virtualboxa. Wprawdzie nie jest to wersja OSE instalujesz, resetujesz komputer i działa. :smiley:

Bo zapomniałem dodać, że musisz doinstalować źródła Vboksa, czyli:

sudo apt-get install virtualbox-source

No nie koniecznie, bo u mnie właśnie nie działało i krzyczało tak jak koledze o vboxdrv.

Pozdrawiam!

Sposób z kompilowaniem… zdał egzamin, ale nie było opcji w menu. Sposób zabij_mnie okazał się nad wyraz skuteczny :slight_smile: Dziękuję i zamykam temat :slight_smile: