VirtualBox - problem z blokowaniem dostępu do udostępnionych zasobów

Cześć,

Piszę do Was gdyż mam poważny problem. Przy programowaniu używam VirtualBox-a do wirtualizacji środowisk developerskich - podzielone ze względu na różne konfiguracje. Na każdej maszynie maszynie mam zainstalowany system Win7, bazowym jest również Win7 (spokojnie, wszystko licencjonowane i aktywowane :slight_smile: ).
Źródła mam na hoście, do maszyn jest on udostępniony.

Wszystko fajnie działa, ale do czasu. W różnych sytuacjach niezależnie od czynności nagle maszyna wirtualna przestaje widzieć udostępnione foldery, jednak nie występuje żaden Timeout. Każda aplikacja (np. Visual Studio oraz Double Commander) korzystająca z udostępnionych zasobów się “mrozi”. I nie da się jej zamknąć, ani ubić.

Uruchomienie ponowne systemu w takiej sytuacji też jest niemożliwe, gdyż system czeka na zakończenie pracy tych programów. Jedyne wyjście: zamknięcie maszyny i uruchomienie ponowne.

Błąd występuje zazwyczaj w trakcie jakiejś operacji: build aplikacji ze źródeł na hoście lub kopiowanie większej liczby plików.

Te zasoby to jak masz udostępnione wirtualnej maszynie - jako Shared Folder, czy jako zasób sieciowy w grupie roboczej? Takie zamrażanie się gościa mo że być też spowodowane złą konfiguracją. Spróbuj dodać RAM’u maszynie i ew. zwiększ liczbę rdzeni CPU do min. 2, chyba, że masz 2-rdzeniowego Celerona, to pozostań przy 1 rdzeniu. Zainstaluj również Guest Additions w goszczonym systemie.

  • Zasoby udostępnione jako Shared Folder.
  • Aktualnie przydzielone jest 4096 MB RAM - za mało?
  • Aktualnie przydzielone są 2/4 rdzenie z CPU
  • Aktualnie jest zainstalowana najnowsza wersja Guest Additions

Win7 do poprawnej pracy potrzebuje min. 2 Gb ram w wersji x64 i 1.5GB w wersji x32 oraz dwóch rdzeni na cpu.
Przynajmniej na razie nic innego mi nie przychodzi do głowy. Może ktoś inny pomoże, bo ja VirtualBox’a do deweloperki nie używam.

Swoim pytaniem zasugerowałeś mi pewne rozwiązanie - udostępniłem zasób nie przez VirtualBoxowy Shared Folder, a przez standardowy zasób sieciowy i jak na razie działa stabilnie :slight_smile:

1 polubienie