VirtualBox, sieć NAT, przypisanie IP do maszyn na stałe

Cześć,
na komputerze, z zainstalowanym VirtualBox’em, chce postawić kilka maszyn opartych o CentOS, bez nakładek w stylu KDE itp.
Aby maszyny się ze sobą komunikowały, a jednocześnie miały dostęp do sieci (ściąganie pakietów itp), che aby korzystały z sieci NAT.
W jaki sposób mogę zrobić aby w zależności od adresu mac, był przypisywany na stałe adres IP lub aby raz przypisany adres IP został na stałe z daną maszyną?
Czy najlepszym/najłatwiejszym rozwiązaniem będzie stałe przypisanie IP, w plikach konfiguracyjnych?
Podejrzewam że użycie serwera dhcp będzie jak użycie armaty do zabicia komara :wink: .

  1. Zainstalowanie routera (pfsense, opnsense) to jakieś 10 minut :stuck_out_tongue_winking_eye:
    Jedna sieć w tryb bridge, druga internal i do tej wewnętrznej łączysz resztę maszyn.
    Dostajesz sporo dodatkowych opcji, jak firewall, dns, dhcp, filtrowanie reklam itp.

  2. Możesz ustawić stały adres bezpośrednio na każdej z maszyn.

Serwer DHCP działa tak, że przydziela adres o jaki prosi host o ile adres jest wolny. Jeśli masz 2 VM zawsze z tym samym MAC, systemy będą prosiły o ten sam adres i DHCP serwer im je przydzieli. Sytuacja może się zmienić, gdy pojawi się kolejny system, ale to też zależy od czasu dzierżawy adresu. Jeśli jest krótki, inna maszyna może dostać adres innej VM, jeśli długi dostanie nowy.

Dawno nie używałem VBoksa, ale z tego co pamiętam, nie było tam rezerwacji adresów.

Dzięki wielkie za szybką odpowiedź :slight_smile: .

Dlaczego zakładasz że będą miały ten sam adres MAC. Mam sporo maszyn na VB i każda z automatu ma przypisywany inny MAC. Można też sobie go dowolnie zmieniać i generować nowy. dobre rozwiązanie podał @anon42271672 Po porostu jedna maszyna więcej uruchomiona która działa jako router. W serwerze DHCP rezerwacja adresów po MAC i to wszystko. Jednak najszybciej i najprościej stworzyć sobie nową sieć NAT i ustawić adresy na stałe w maszynach.

Jak pisałem, dawno nie bawiłem się VBoksem, ale wirtualizatory tak same z siebie nie zmieniają raz przypisanego MAC, przynajmniej nie robi tak ani KVM, ani Hyper-V. Co do ręcznej zmiany MAC, robisz to raczej świadomie i celowo, więc jesteś również swiadomy, że IP może się zmienić.

Rozwiązanie z wirtualnym routerem jest okej, ale nie zawsze wystarczy zasobów. To już lepiej wykorzystać serwer DHCP na systemie macierzystym w tym przypadku lub statyczne IP.

O ile dobrze zrozumiałem autora to chce je mieć dla maszyn swoją sieć NAT więc DHCP na systemie macierzystym odpada. Możliwe to było by tylko przy korzystaniu z mostkowanej sieci. Zostaje albo router albo statyczne adresy. Taki wirtualny router to minimalne wymagania jeżeli chodzi o zasoby.

Dokładnie, chce aby to było niezależne od mojego systemu, na komputerze.
Chce aby te wirtualki były samowystarczalne, w ramach swojej sieci.

Żebym musiał takie rzeczy tłumaczyć, ale cóż nie każdy musi być sieciowcem. Dla sieci NAT możesz skonfigurować adresację z systemu macierzystego. Na systemie macierzystym masz adresację nat. Wirtualizator musi wiedzieć jak komunikować się z VMkami.

W VBox jest jeszcze sieć typu internal, całkowicie odseparowana od hosta i przy wirtualnym routerze powinno się ją wybrać. Sieć NAT nie zapewni separacji i niezależności od hosta. Kokega w drugim poście zresztą to opisał.

Kiedy w VirtualBOX sieć NAT działa tak że między VMką i hostem jest umieszczony router. Bez przekierowania portów nie ma komunikacji między nimi. Między VMkami w tej samej sieci NAT komunikacja jest pełna. Zrzuty konfiguracji:
1 2
Przy routerze dodatkowym jak to jest opisane w drugim poście będzie można przypisać zarezerwować adres IP dla danego adresu MAC + inne dodatkowe bonusy też opisane. Przy routerze wbudowanym w VirtulaBOXa ustawień jest tyle co na pierwszym zrzucie.

Nie chce mi się tłumaczyć, skoro patrzysz tylko w to co masz w gui.

Zajrzyj czasami warstwę niżej, to zrozumiesz. Rozumiem, że nie każdy musi być sieciowcem.

Tak, masz rację, porty trzeba przekierować, ale chodziło mi o zupełnie coś innego. I nie chodziło mi o DHCP w VBox.

Ja poprostu odnoszę się do tego co co napisał autor tematu. Dla niego najlepsza odpowiedź w tym temacie to ta z 2go postu. Reszta to dyskusja sieciowca z niesieciowcem :wink: Chyba wiem o co Ci chodziło z serwerem DHCP ale autorowi chyba chodziło o coś innego :smiley:

1 polubienie

Rozwiązanie to już wybór autora :+1: