VirtualBox - ustawienia sieciowe w wirtualnych maszynach

Potrzebuje aby dwie wirtualne maszyny (w przyszłości więcej) widziały się w sieci, oraz miały dostęp do internetu. W tym momencie każda z maszyn ma dwa interfejsy sieciowe. Jeden jest ustawiony w tryb “host-only”, drugi w “NAT”. Czy jest możliwość uproszczenia tego i korzystania tylko z jednego interfejsu?

Ustaw tylko NAT? Maszyny będą się widziały i będą miały dostęp do internetu.

Korzystając z ifconfig, w obu maszynach został przedzielony ten sam IP’ik, dla tego interfejsu.

Utwórz sieć nat i taki rodzaj połączenia w VB wybierz dla poszczególnych VMek inaczej każda maszyna jest w izolowanej sieci nat.
Poza tym wszystko jest ładnie opisane, trzeba tylko zaglądać do dokumentacji od czasu do czasu … https://www.virtualbox.org/manual/ch06.html

1 polubienie

Można to załatwić tylko jednym interfejsem i nawet to powinno być prostsze. W ustawieniach adaptera należy ustawić Attached to na NAT Network (nie mylić z NAT po prostu), bądź Bridged Adapter.
W pierwszym przypadku obie maszyny będą “za jednym NATem” i będzie działał serwer DHCP wbudowany w VirtualBoxa, a w drugim przypadku będą sprzężone z prawdziwą kartą sieciową i widoczne w sieci lokalnej jak normalne komputery, tzn. np. domyślnie by otrzymywały adresy IP z serwera DHCP, z którego adres otrzymał komputer-host.

1 polubienie

Wielkie dzięki za pomoc.