Virtualbox z Ubuntu i zamontowanie shared folder

Witam, posiadam Windowsa 7, zainstalowałem Virtualbox, a na nim Ubuntu. Na dysku założyłem sobie folder który chciałbym aby był widziany w Ubuntu ścieszka do tego folderu to D:\Katalog wspoldzielony . W ustawieniach virtualboxa dla maszyny wirtualnej ustawiłem ten folder jako współdzielony z opcją auto-mount i pełnym dostępem. Ścieszka dostępu wyglątda tak jak powyżej natomiast nazwa to Katalog_wspoldzielony. I teraz mam pytanie co zrobić aby Ubuntu widział ten katalog i mógłbym z niego korzystać i do niego zapisywać. Na tej samej maszynie mam też Windows XP i tam nie było problemu wystarczyło poszukać i zamapować foldery sieciowe, natomiast w przypadku Ubuntu nie znajduje on żadnych folderów sieciowych. Oczywiście dodatki As-on Virtualboxa w Ubuntu mam zainstalowane. Prosiłbym o napisanie jak to zrobić w Ubuntu, aby mógł korzystać z tego folderu.

W Linuksie całość nie montuje się jako dysk sieciowy, poczytaj https://help.ubuntu.com/community/Virtu … redFolders

Dziękuje za odpowiedz, przeczytałem ten artykuł już szybciej, ale niestety nic z tego nie rozumiem, na systemach Microsoftu się znam, na Linuxsie wogule i właśnie dlatego go zainstalowałem aby się poduczyć. Z tego co tam pisze trzeba zainstalować dodatki Ad-on co już zrobiłem, natomiast nie rozumiem sekcji Prepare Host, jak rozumiem chodzi tam o podstawowy system czyli u mnie Windows 7, niestety tam nic o tym systemie nie ma jest tylko o Ubuntu. Więc jak przygotować system do tej operacji ?

Prepare host możesz pominąć jeżeli dodałeś już współdziel-ny folder z poziomu GUI do Vbox, przejdź od razu do Prepare guest.

Zadziałało, ale tylko połowicznie tzn. jak otworze ten linuksowy eksplorator plików to w System Plików - mnt - mam swój katalog, ale nic z nim nie mogę zrobić, tzn. pokazuje ze jest on pusty i nic w nim niemoge wykonać. Po wyświetleniu właściwości pisze w uprawnieniach właściciel root grupa root A ja nic niemogę zrobić, pisze że #nie można zmienić tych uprawnień nie będąc właścicielem# co zrobić, aby się dodać do tzw. Właścicieli tego katalogu ? bo jak rozumiem wtedy mógłbym dopiero nim zarządzać.

Uruchom terminal i pokaż wynik polecenia.

ls -l /mnt

Robiłeś wszystko dokładnie tak, jak pisano w poradniku?

Pozdrawiam!

Niestety słabo znam angielski więc mogłem się pomylić w czymś, wpisałem to polecenie i oto co było w oknie terminala :

zdzislaw@zdzislaw-VirtualBox:~$ ls -l /mnt

razem 4

drwxr-xr-x 2 root root 4096 2012-04-03 21:11 Katalog_wspoldzielony

zdzislaw@zdzislaw-VirtualBox:~$

Aha jak robiłem to co w poradniku, to potem mi napisało że niemożna utworzyć katalogu, bo katalog już istnieje, może dlatego że wcześniej też już próboiwałem to zrobić za pomocą innego poradnika tego http://www.youtube.com/watch?v=8M1mYZ6J7kc , ale się nie udało.

Zasoby montujesz ręcznie? Montujesz w sposób podany w poradniku (ta część z uid=1000 itd.)? Właściciela katalogu możesz zmienić taki polecenim.

sudo chown nazwa_użytkownika /mnt/Katalog_wspoldzielony

Pozdrawiam!

A ja bym podszedł do sprawy z innej strony. Po pierwsze tak dla pewności: która wersja Ubuntu i VirtualBoxa? Po drugie: czy jesteś pewien, że guest additions są zainstalowane? Jak je instalowałeś? Do czego zmierzam: przy poprawnej instalacji guest additions i przy zaznaczeniu opcji auto-mount przy katalogu współdzielonym, w ubuntu katalog powinien być automatycznie zamontowany pod /media/sf_.

Niestety po zrobieniu wszystkiego jak w poradniku folder co prawda w mnt sie pojawia, ale tak jakos dziwnie tzn. nie jest to ten sam folder co na moim dysku, ale wyglada tak jakby byl to po prostu nowy folder lokalny na maszynie wirtualnej. Poniewaz Ubuntu nie widzi jakie mam w nim pliki, oraz jak z Ubuntu wrzuce tam pliki to w normalnym systemie po prostu ich niema. Jesli chodzi o Virtual Boxa to jest to prawie najnowsza wersja (prawie bo od kilku dni informuje mnie ze wyszla nowa wersja) ja mam 4.1.10r 76836. Natomiast Ubuntu to : 11.10. Dodatki Ad-on instalowałem ładując płytę z nimi do wirtualnego napędu w Ubuntu otworzył się terminal chciał hasło i coś tam się zainstalowało bo było dużo tekstu. Mój katalog faktycznie jest w folderze media, ale dostęp ma do niego tylko rot i nie mogę tego zmienić poza tym pisze, że część zawartości w nim jest nieczytelna. Mam program TeamViewer 7, a może przez ten program mógłby mi ktoś pomóc i to wszystko posutawiać ?

Czyli wszystko działa jak należy. Znaczy prawie działa, bo zgodnie z VirtualBox User Manual https://www.virtualbox.org/manual/ch04. … mount_auto powinieneś jeszcze w Ubuntu dodać użytkownika do grupy vboxsf. Polecenie “sudo usermod -a -G vboxsf nazwa_użytkownika” załatwi sprawę (potem trzeba się wylogować i zalogować ponownie, żeby zmiana weszła w życie).