VirtualDub - wyskakuje błąd?

Witam mam problem

otóż jak chce otworzyć w VirtualDub’ie jakiś film

żeby go obrobić to program nie chce go otworzyć ;(

i pokazuje mi komunikat ->

"Couldn’t locate decompressor for format “XVID” (unknown)

VirtualDub requiews a Videro for Windows (VFW) compatibile codec to decompress video. DiresctShow codecs, such as those used by Windows Media Player, are not suitable."

o co tu kaman ? ?? z góry dzięki za pomoc :slight_smile:

Brak kodeka XVID

aha :slight_smile: a jaki pakiet kodeków byś mi polecił ?

FFDshow! To nie są wprawdzie kodeki jako takie, lecz zbiór bibliotek, które są wykorzystywane w Linuxie i umożliwiają odtwarzanie wszystkich formatów wideo (oprócz QuickTime’a i RealMedia), ale powinno działać (zwłaszcza, że w nowszysch paczkach FFDshow VirtualDub chyba jest nawet wbudowany)

okey :slight_smile: dzięki wielkie za pomoc :slight_smile: post zamknięty ! :wink:

Oj, nie tak szybko…

VirtualDub wymaga kodeków VfW - nie tylko do kompresji wideo, ale i decompresji (odczytu).

Kodek Xvid: http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2&id=193

Alternatywnie jako dekoder VfW dla wideo skompresowanego Xvid’em można zastosować wrapper ffdshow VfW.

Konfiguracja VfW > ffdshow video encoder configuration > Decoder > Kodeki > Xvid = libavcodec

Niezupełnie…

ffdshow jest wrapperem DirectShow i VfW korzystającym z biblioteki libavcodec i kilku innych (z projektu FFmpeg).

ffdshow jest przede wszystkim dekoderem wideo i audio. Sam ffdshow do odtwarzania różnych ‘formatów’ audio/wideo nie wystarcza - potrzebne są jeszcze filtry (tzw. splittery) obsługujące dany format (czy raczej kontener), w systemie Windows jest już kilka takich filtrów (np. dla AVI, ale dla MP4 czy MKV już nie).

Akurat większość kodeków stosowanych w QuickTime jest obsługiwana…

Przy odtwarzaniu przez DirectShow (czyli np. w WMP), owszem.

Ale dla VirtualDub wymagane jest zastosowanie ffdshow VfW albo konkretnych kodeków VfW.

VirtualDub nie korzysta z dekoderów DirectShow.

Nie.

Może chodzi Ci o to że przy instalacji ffdshow można wybrać też pluginy dla VirtualDub i Avisynth…