Vista 32 bit czy 64 bit?

Witam wszystkich.

Mam procesor Intel D 805, i moje pytanie brzmi czy kupić Vistę Business 64bit, czy Business 32 bit. Słyszałem, że do procesora powinna być 64 bitowa wersja, ale może duża część oprogramowania nie działać, więc bezpieczniej jest zainstalować 32 bit, ale z kolei stracę troszkę na wydajności. Co o tym myślicie?

Na 32-bitowej chodzi oprogramowanie 16-bitowe i 32-bitowe, a nie chodzi 64-bitowe. Na 64-bitowej chodzą 32-bitowe programy i 64-bitowe, ale nie chodzi 16-bitowe. Jak nie będziesz używać programów z DOS’a albo na Windowsa 98 w dół, to weź 64.

Nie raczej nie będę używał, ten komputer służy mi głownie do przeglądania internetu, pisania prac biurowych, czy komunikowania się za pomocą gadu. Nie uruchamiam żadnych gier na nim ani nic.

Aktualnie nie warto jeszcze kupować Visty x64, ponieważ nadal niewiele programów wykorzystuje jej pełne możliwości. Jeśli jednak masz >3GB RAM to zakup systemu w wersji 64-bitowej pozwoli na wykorzystanie całej pamięci RAM. System 64-bitowy jest dużo bardziej przyszłościowy w porównaniu z wersją x86.

Ja osobiście na razie korzystam z 32-bitowego XP, który wymienię na 64-bitowego następcę Visty.

Mam 1 GB ram być może zrobię jeszcze ReadyBoost by mieć 2 GB lub 3 GB. A duża jest strata wydajności na systemie 32 bit?

Testowałem obie wersje Visty, x64 i x86 i zdecydowanie nawet na 1GB dużo lepiej działa wersja 32-bitowa. Jest to spowodowane tym, ze wersja x64 zawiera także nakładkę, która pozwala uruchamiać programy 32-bitowe. Przez to Vista x64 zużywa dużo więcej RAMu w porównaniu z wersją x32.

Aha, to już wiem która kupić, dziękuję za pomoc:)

W dniu 03.05.2008 , o godzinie 21:16 został dopisany post przez Sumek

Ale mam jeszcze pytanie, czytałem, że moze byc problem z tzw. “wąskim gardłem” o co to chodzi?

Pewno to jakieś nieuzasadnione plotki, którymi nie warto się przejmować :slight_smile:

Kupiłem niedawno notebooka Samsung R70

Procesor Intel Core 2 Duo T7500 2,2 GHz

Częstotliwość szyny FSB 800 MHz

Pojemność pamięci podręcznej 4 MB

Chipset Intel 965PM

2048 MB, DDR2 PC5300 SDRAM, 2x 1024 MB

HDD 250GB SATA

NVidia GeForce 8600M GS 256 MB

Na dysku mam Vistę Home Premium 32 bit .

I mam takie pytanko , czy warto zainstalować Vistę 64 bitową czy sobie odpuścić ??

PS

Na dysku mam też OpenSUSE 10.3 64 bit i śmiga jak marzenie.

Na razie sobie odpuść. Mało jest programów 64 bit, więc nie wiele zyskasz. A z kolei Vista 64 bit ma nakładkę która pożera znaczne zasoby komputera. Ja mam 32 bit i hula.

ile niby zjada ta vista 64 wiecej w porownaniu do wersji 32?? bo jak patrze na swoj system to zauwazylem ze jest to pobow w granicy ~100MB

Trudno mi powiedzieć, bo nie miałem okazji do porównania. Ale wiem, że większość ludzi mi odradzała instalowania 64 bit. Różnica w wydajności jest nie wielka. Oczywiście na programach 64 bitowych widać, iż szybciej działają, ale ile takich programów zainstalujesz 2? 3?

ja mam 64 bity i w porwonaniu z wersja 32 (mial kumpel o takiej samej konfiguracji tylk oprocek amd) wersja 64 byla duzo szybsza

Ja jestem zdecydowanie za x64.

Możliwe, że sterowniki do systemu ‘lepiej’ działają od x86.

Coraz więcej aplikacji jest 64 bitowych i z chęcią je wyszukuję.

Na razie nie miałem większych problemów z kompatybilnością.

Nie odkopuj tematu w którym zostały udzielone porady to raz. Dwa, taki temat jest zakładany średnio co pare dni więc wszystkim chętnym zapoznania się z opinią innych polecam opcji “szukaj”.