Vista 32-użycie ramu 3325mb a fizyczne zużycie kości

Pytanie czysto techniczne ale najpierw zacznę od poczatku.

Mam 4gb ramu i vistę hp sp1 32 bit.Wiadomo że vista wykrywa 4gb ale korzysta jedynie z 3325 mb z tego.Teraz pytanie-jeśli korzysta z 3325 mb ramu to reszta ramu na którejś kości zostaje nieruszana-czy przez to fizycznie zużywa mi się te 80% ramu a 20% zostaje nietknięte(ma dłuższą żywotność)? Chodzi o to czy takie używanie tylko części ramu nie “ściera” z czasem tych 3325mb a reszta jest nietknięta jak nowa? Bo się okaże za kilka lat że te 3325 ram czyli jakieś 80% z 4gb straci fizycznie swoją żywotność a reszta będzie nadal miała 100%?

Myślę, że tamtem nieużywany RAM także się zużywa, choć w mniejszym stopniu, w końcu podawane jest do niego napięcie.

Na żywotność to raczej nie wpływa, bo pamięć i tak dostaje napięcie, i się grzeje, a jak Ci padnie jakiś element to i tak pamięć poleci na serwis lub kosza. A jak chcesz to możesz zainstalować Vistę HP 64 bit na kluczu od 32 bitowej.

Tobi, nie nakłaniaj do piractwa. Instalowanie visty x64 na kluczu od x32 jest nielegalne.

suchmen, pozostaje Ci albo zakup visty/xp x64 albo instalacja linuksa x64 czy jakiegokolwiek innego systemu działającego w x64.

Nie trzeba kupować. MS prowadzi taką akcję, w której za ok. 40zł można dokupić nośnik x64 jak się ma x86. Oczywiście klucz ten sam. Drugiej licencji nie dostaniesz.

a gdzie zakupić x64 za te 40zł?

Taaa brawo akurat to jest legalne, Microsoft piszę że jeżeli posiadasz wersje OEM systemu operacyjnego x86 to masz prawo do uzyskania darmowej wersji x64 oczywiście MS udostępnia takie coś, ale trzeba płacić za przesyłkę a tak na prawdę ten system uzyskania wersji x64 nie do końca działa. Druga opcja jaką MS dopuszcza to pożyczenie od znajomego/kolegi itd wersji x64 i zainstalowanie jej ze swoim kluczem, oczywiście potem należy oddać.