Vista 32bit a 64bit - czym to się różni?


(Toxek) #1

Jak w temacie, czym różni sie Vista 32bit od 64bit? Z góry dzięki :slight_smile:


(niezDarek) #2

różni sie m.in. możliwością pełnej obsługi procesorów 64 bitowych oraz korzystania z dobrodziejstw architektury x64 :slight_smile:


(Toxek) #3

Na czym polega architektura x64?


(mfi) #4

W wersji 32-bit możesz wykorzystać max. 3,25 GB pamięci RAM, a w wersji 64-bit "prawie" bez ograniczeń (wersja Home Premium ma dodatkowo sztuczny limit 16 GB RAM). Niestety do systemu 64-bitowego potrzebne są także sterowniki w wersji 64-bit, więc jeśli masz starszą drukarkę lub coś podobnego to możesz mieć z tym problem. Jeśli chodzi o wydajność to poza zyskiem z większej ilości RAM-u różnic praktycznie nie widać (lub są minimalne) - mam tu na myśli zastosowania typowo domowe. Jednak jeśli chodzi o potencjał to właśnie do systemów 64-bitowe należy przyszłość, a najprawdopodobniej Windows 7 spopularyzuje je.


(Johny) #5

Głównie chodzi o pamięć i zarządzanie nim,dzisiaj komputer z 4 GB ram nie budzi już sensacji,niestety 32 bitowy system nawet jeśli wypisze 4 GB,to nie obsługuje całej pamięci,max 3,2,3.5 GB,dodatkowo żaden program nie może wziąć więcej jak 2 GB ram,4 GB dzieli się na 2 GB na system i 2 GB na aplikacje,gdy jest potrzeba więcej,to albo korzysta ze swapa,albo się zawiesza,64 bit znosi te ograniczenia


(Toxek) #6

Dzięki bardzo za odpowiedzi :slight_smile:


(PaPuX) #7

No i ważna rzecz.

Systemu 64bit nie zainstalujesz na procesorze 32bit.


(Mike Wroclaw) #8

mam Vistę 64bitową i powiem szczerze...nie ma żadnej odczuwalnej różnicy w normalnym użytkowaniu domowym..może dlatego że wiele programów jest jeszcze 32bitowych. jest to jakiś pomysł oczywiście na przyszłość bo będziemy wręcz skazani na 64bity.chociażby ze względu na coraz bardziej wymagające gry gdzie gra wymaga min 2gb + to co potrzebuje system (osobiście uważam że do gier są dużo lepsze konsole). kupując wersje 32bit to jak robienie kroku do tyłu...


(PaPuX) #9

Masz racje, ale jeśli lubisz gry na PC to inwestujesz w dobry sprzęt bo granie na kompie przy słabym sprzęcie mija się z celem więc wtedy lepiej kupić konsole.