Vista a Gry

(Rafal W) #1

Vista jest calkiem fajna,ale pograc na niej niemozna.Mam kompa z procesorm 2.93 GHz, 1.5 Giga ramu,grafe GeForce 6200 Turbo Cache i gowno,gry sie tna.Na XP-eku leca jak wsciekle a na viscie nawet MOHAA Braektrough sie tnie,niei dzie pograc.Tak wiec innym zapalencom visty,przy slapszych kompach odradzam instalacje tej windy

(T Partyka) #2

ja mam prawie to samo.. bo wszystkie gry sie nie tną..

z tych co zauwazylem to NFS Carbon i Fifa 07 ..

ale juz wiem że to wina grafiki ..i jej 64bitowej szyny danych :smiley:

na szczescie zawsze moge wrocic do xp :stuck_out_tongue_winking_eye:P

(Briho) #3

Żadna nowość, jeszcze przed premierą Visty było wiadomo, że gry będą działać wolniej. No i niestety sprawdziło się.

(Lucyfer1991) #4

Wg. mnie to wina nie dopracowanych sterów..;/ heh, bo niektórym to gry chodzą świetnie na gf 7300.

(bartus2003) #5

na moim sprzęcie CS S ma się dobrze prawie tak samo jak w XP :mrgreen:

(Norbertkrajewski) #6

To wina sterowników. Jakoś po premierze Visty odpaliłem WoW-a i nie dało się grać. Teraz zainstalowałem poprawione drivery i działa równie szybko, co na XP.

(PavelZet) #7

W Vista w przypadku gier bardzo istotna rolę odgrywa procesor ( o wiele większą niż w XP ). Związane jest to z nowa architekturą systemu gdzie wszystkie mechanizmy wykorzystywane przez karty graficzne i dziwiękowe nie maja bezpośredniego dostępu do jądra systemu. Tłumacząc prościej w XP gra korzystajac z mechanizmów directx 9,0 odwoływała sie bezpośrednio do karty grafiki lub karty dżwiękowej ( praktycznie bez wiekszego udziału cpu ). Umożliwiało to np działanie EAX. Tak samo z grafiką - producenci gier potrafili wykorzytywać pewne sztuczki mające na celu bezpośrednie odwołania do gpu. W Vista nie jest już tak łatwo - droga na skróty do której wszyscy producenci multimediów, aplikacji i sterowników tak bardzo sie przyzwyczaili ( dzięki Microsoftowi ) nie jest już możliwa. Bezpośrednie połączenie jądra systemu z kartami grafiki i dźwiękowymi nie jest już możliwe. Teraz wszystkie wyspecjalizowane operacje wykonywane są przez CPU a nie tak jak w przypadku XP za układ np na karcie dżwiękowej odpowiedzialny za EAX. Czyli w Vista w aplikacjach multimedialnych CPU jest dużo bardziej obciążany niz w XP.

a teraz jak to wygląda naprawdę - ostatnio wymieniałem płytę główną RAM i CPU

wcześniejsza konfiguracja PIV 3GHz, 2GB RAM DDR400, Audigy ES, GF 7600 GT 256MB, pł. gł. ASUS P5GDC deLuxe. Ocena konfigu w Vista 4,2 - ( najsłabszy podzespół CPU 4,2, grafika w grach 5,1 )

codzienna praca, filmy, aplikacje biurowe, system - bez zarzutów, po okresie rozruchu ( kilka dni w czasie których system sobie wszytko ustawia, indeksuje pliki itd itp ) - system stał sie szybszy i przyjemniejszy w codziennej pracy - niż poprzednio w XP Home

gry: spadek fps w niektórych grach nawet o 30-40% ( WoW), większość o 5-10 fps wolniej. Jedynie BF2 działał odrobinę szybciej ( nikt nie wie dlaczego )

konfiguracja po zmianie Intel Core 2 Duo 1,86 GHz, 2GB RAM DDR2 533 Apacer ( pospolite kostki żaden high-end ), dżwiękówka na pokładzie SoundMax ADi jakis tam, GF7600GT 256MB, pł. gł. ASUS P5B ( Vanilla ). Ocena konfigu w Vista 5,0 - ( najsłabszy podzespół CPU 5,0, grafika w grach 5,1 )

codzienna praca: nie widze większych różnic ( może odrobinkę szybciej- stopera nie włączałem :wink: )

gry: o 30 do 100% szybciej niż w Vista w poprzedniej konfiguracji PC'eta. Dla przykładu WoW który w XP miał fps w granicach 25 - 60 fps, w Vista w poprzedniej konfiguracji 15-35 fps, na nowym procesorze ma 35-90 fps ( w zależności od lokacji ). Oblivion na high detalach chodzi juz płynnie (25)30-40fps w porównaniu do 12-25(czasami 30) w XP i 12-25(sporadycznie) w Vista na PIV.

Wniosek jest jeden Vista wymaga dobrego, nowoczesnego CPU. Wydaje mi się że topowe grafiki za 2000 PLN będą dawały dużo mniejszy przyrost fps w grach niż w XP. Dopiero rozbudowa CPU i/lub karty grafiki da efekt. Jak widzicie u mnie grafika została ta sama. Zmieniłem tylko procesor. I to wystarczyło. Trzeba wziać pod uwagę jeszcze jedno - Vista od początku projektowana było do tego aby jak najwydajniej wykorzystywać dwu-rdzeniowce. XP jest tu dużo mniej wydajny.

(Kubakuderski) #8

Wiecie czy na viście 32 bitowej działa Tony Hawk's American Wasteland i czy się tnie?

(Kubakuderski) #9

procesor core 2 duo E6300

ram 2*512 667 i pen 1GB (działa z readyboost)

grafika GeForce 7600 GS 224MB DDR3

dysk s. baracuda 16MB cache 400GB

I co?

(PavelZet) #10

zdziebko bym sie zdziwił gdyby nie działało - skoro Oblivion działa i to całkiem nieżle na konfiguracji podobnej do Twojej. Nie spotkałem jeszcze gry która nie działa - niektóre trzeba odpalać jako administrator niektóre w trybie zgodności z XP i/lub jako administrator ale wszystko co mam działa.

(Siper 95) #11

Dziwne? u mnie oby dwie gry działają ( mam viste home premium=

(Janek Max) #12

Ja ma ultima i działają te gry

(Kriss Hietala) #13

Powiem tak.. na Viscie x86 roznica jest w granicach maxymalnie -10% do +10% Mowie tu o Ultimate english.

Natomiast w Ultimate eng x64 roznice sa duze,przewaznie na plus :wink: albo roznica jest niewielka albo nawet wynosi 67% (Unreal Tournament 2004) !!

Za to Vista jak na razie w obecnych sterach ATi nie lubi chyba zbytnio gry Quake III i Max Payne 1 PL [spadek w porownaniu z XP o 86% i 72%] :wink: ale tak jak polowa gier na becie rtm1 nie dzialala i sterow nie bylo tak teraz sytuacja jest ciekawsza :wink: I zapewne z kazdym updatem sterow bedzie coraz lepiej.

(Przem 04) #14

ja mam athlona 3000+ 64bit, gf 7900 gt i 1024 ramu i pierwsza gre jaka zainstalowlem na viscie byl s.t.a.l.k.e.r i gra mi sie ustawila na rozdzielczosci 1024 i high detalach ale troche ciela i dalem na 800x600 high detale ale odziwo tez troche tnie, no to zmiejszylem detale na medium i co.. tez tnie w niktorych miejscach haaaa, normalnie masakra!! i te inne problemy typu kopiowanie usowanie itp:/ coraz bardziej mam chec wrocic do xp, ale niestety obawiam sie ze bede musial przy niej zostac bo nie bede mial skad wzic direckt10 a jedyne rozwiazanie to vista ;/;/;/;/

ps. u mojego kumpla przy podobnym sprzecie tyle ze grafika zminia sie z 7900gt na 6200 i ma xp i stalker przy ustawieniach 800x600 medium gra chodzi bardzo plynnie:/

aha i moje jedno pytanie czy oplaca sie instalowac stery pod grafike ze strony nvidia czy lepiej zostac przy tych co vista oferuje?

(Briho) #15

przem_04 na gry nic nie poradzisz. Tylko procesor dwurdzeniowy rozwiąże problem. A jeśli chodzi o te kopiowanie czy usuwanie to polecam używać Total Commandera.

(Briho) #16

Ja myślę, że Aero Glass nie ma wpływu na gry. Ustaw sobie daną grę tak, żeby uruchamiała się z wyłączonym AG i zobacz różnicę. Moim zdaniem nie będzie duża.

(klopas) #17

podczas grania w S.T.A.L.K.E.R. sam sie wyłancza Aero glass

(Lucyfer1991) #18

Muszę przyznać ze umnie to pod wszystkimi grami przełącza się Aero Glass na Aero Basic

(Apexx) #19

chyba jeszcze zalezy jakie gry, mi COD smigal bardzo ladnie ale Splinter Cell: Double Agent cial niemilosiernie, do tego stopnia ze wywalilem Viste. (Athlon +3000 64bit, 1GB RAM, GeForce 6600)

(Dybowski Filip) #20

Chyba sie z kolega nie zgodze bo umnie gry dzialaja super na takim sprzecie jak w podpisie

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: