Vista a Gry

Vista jest calkiem fajna,ale pograc na niej niemozna.Mam kompa z procesorm 2.93 GHz, 1.5 Giga ramu,grafe GeForce 6200 Turbo Cache i gowno,gry sie tna.Na XP-eku leca jak wsciekle a na viscie nawet MOHAA Braektrough sie tnie,niei dzie pograc.Tak wiec innym zapalencom visty,przy slapszych kompach odradzam instalacje tej windy

ja mam prawie to samo… bo wszystkie gry sie nie tną…

z tych co zauwazylem to NFS Carbon i Fifa 07 …

ale juz wiem że to wina grafiki …i jej 64bitowej szyny danych :smiley:

na szczescie zawsze moge wrocic do xp ;PP

Żadna nowość, jeszcze przed premierą Visty było wiadomo, że gry będą działać wolniej. No i niestety sprawdziło się.

Wg. mnie to wina nie dopracowanych sterów…;/ heh, bo niektórym to gry chodzą świetnie na gf 7300.

na moim sprzęcie CS S ma się dobrze prawie tak samo jak w XP :mrgreen:

To wina sterowników. Jakoś po premierze Visty odpaliłem WoW-a i nie dało się grać. Teraz zainstalowałem poprawione drivery i działa równie szybko, co na XP.

W Vista w przypadku gier bardzo istotna rolę odgrywa procesor ( o wiele większą niż w XP ). Związane jest to z nowa architekturą systemu gdzie wszystkie mechanizmy wykorzystywane przez karty graficzne i dziwiękowe nie maja bezpośredniego dostępu do jądra systemu. Tłumacząc prościej w XP gra korzystajac z mechanizmów directx 9,0 odwoływała sie bezpośrednio do karty grafiki lub karty dżwiękowej ( praktycznie bez wiekszego udziału cpu ). Umożliwiało to np działanie EAX. Tak samo z grafiką - producenci gier potrafili wykorzytywać pewne sztuczki mające na celu bezpośrednie odwołania do gpu. W Vista nie jest już tak łatwo - droga na skróty do której wszyscy producenci multimediów, aplikacji i sterowników tak bardzo sie przyzwyczaili ( dzięki Microsoftowi ) nie jest już możliwa. Bezpośrednie połączenie jądra systemu z kartami grafiki i dźwiękowymi nie jest już możliwe. Teraz wszystkie wyspecjalizowane operacje wykonywane są przez CPU a nie tak jak w przypadku XP za układ np na karcie dżwiękowej odpowiedzialny za EAX. Czyli w Vista w aplikacjach multimedialnych CPU jest dużo bardziej obciążany niz w XP.

a teraz jak to wygląda naprawdę - ostatnio wymieniałem płytę główną RAM i CPU

wcześniejsza konfiguracja PIV 3GHz, 2GB RAM DDR400, Audigy ES, GF 7600 GT 256MB, pł. gł. ASUS P5GDC deLuxe. Ocena konfigu w Vista 4,2 - ( najsłabszy podzespół CPU 4,2, grafika w grach 5,1 )

codzienna praca, filmy, aplikacje biurowe, system - bez zarzutów, po okresie rozruchu ( kilka dni w czasie których system sobie wszytko ustawia, indeksuje pliki itd itp ) - system stał sie szybszy i przyjemniejszy w codziennej pracy - niż poprzednio w XP Home

gry: spadek fps w niektórych grach nawet o 30-40% ( WoW), większość o 5-10 fps wolniej. Jedynie BF2 działał odrobinę szybciej ( nikt nie wie dlaczego )

konfiguracja po zmianie Intel Core 2 Duo 1,86 GHz, 2GB RAM DDR2 533 Apacer ( pospolite kostki żaden high-end ), dżwiękówka na pokładzie SoundMax ADi jakis tam, GF7600GT 256MB, pł. gł. ASUS P5B ( Vanilla ). Ocena konfigu w Vista 5,0 - ( najsłabszy podzespół CPU 5,0, grafika w grach 5,1 )

codzienna praca: nie widze większych różnic ( może odrobinkę szybciej- stopera nie włączałem :wink: )

gry: o 30 do 100% szybciej niż w Vista w poprzedniej konfiguracji PC’eta. Dla przykładu WoW który w XP miał fps w granicach 25 - 60 fps, w Vista w poprzedniej konfiguracji 15-35 fps, na nowym procesorze ma 35-90 fps ( w zależności od lokacji ). Oblivion na high detalach chodzi juz płynnie (25)30-40fps w porównaniu do 12-25(czasami 30) w XP i 12-25(sporadycznie) w Vista na PIV.

Wniosek jest jeden Vista wymaga dobrego, nowoczesnego CPU. Wydaje mi się że topowe grafiki za 2000 PLN będą dawały dużo mniejszy przyrost fps w grach niż w XP. Dopiero rozbudowa CPU i/lub karty grafiki da efekt. Jak widzicie u mnie grafika została ta sama. Zmieniłem tylko procesor. I to wystarczyło. Trzeba wziać pod uwagę jeszcze jedno - Vista od początku projektowana było do tego aby jak najwydajniej wykorzystywać dwu-rdzeniowce. XP jest tu dużo mniej wydajny.

Wiecie czy na viście 32 bitowej działa Tony Hawk’s American Wasteland i czy się tnie?

procesor core 2 duo E6300

ram 2*512 667 i pen 1GB (działa z readyboost)

grafika GeForce 7600 GS 224MB DDR3

dysk s. baracuda 16MB cache 400GB

I co?

zdziebko bym sie zdziwił gdyby nie działało - skoro Oblivion działa i to całkiem nieżle na konfiguracji podobnej do Twojej. Nie spotkałem jeszcze gry która nie działa - niektóre trzeba odpalać jako administrator niektóre w trybie zgodności z XP i/lub jako administrator ale wszystko co mam działa.

Dziwne? u mnie oby dwie gry działają ( mam viste home premium=

Ja ma ultima i działają te gry

Powiem tak… na Viscie x86 roznica jest w granicach maxymalnie -10% do +10% Mowie tu o Ultimate english.

Natomiast w Ultimate eng x64 roznice sa duze,przewaznie na plus :wink: albo roznica jest niewielka albo nawet wynosi 67% (Unreal Tournament 2004) !!

Za to Vista jak na razie w obecnych sterach ATi nie lubi chyba zbytnio gry Quake III i Max Payne 1 PL [spadek w porownaniu z XP o 86% i 72%] :wink: ale tak jak polowa gier na becie rtm1 nie dzialala i sterow nie bylo tak teraz sytuacja jest ciekawsza :wink: I zapewne z kazdym updatem sterow bedzie coraz lepiej.

ja mam athlona 3000+ 64bit, gf 7900 gt i 1024 ramu i pierwsza gre jaka zainstalowlem na viscie byl s.t.a.l.k.e.r i gra mi sie ustawila na rozdzielczosci 1024 i high detalach ale troche ciela i dalem na 800x600 high detale ale odziwo tez troche tnie, no to zmiejszylem detale na medium i co… tez tnie w niktorych miejscach haaaa, normalnie masakra!! i te inne problemy typu kopiowanie usowanie itp:/ coraz bardziej mam chec wrocic do xp, ale niestety obawiam sie ze bede musial przy niej zostac bo nie bede mial skad wzic direckt10 a jedyne rozwiazanie to vista ;/;/;/;/

ps. u mojego kumpla przy podobnym sprzecie tyle ze grafika zminia sie z 7900gt na 6200 i ma xp i stalker przy ustawieniach 800x600 medium gra chodzi bardzo plynnie:/

aha i moje jedno pytanie czy oplaca sie instalowac stery pod grafike ze strony nvidia czy lepiej zostac przy tych co vista oferuje?

przem_04 na gry nic nie poradzisz. Tylko procesor dwurdzeniowy rozwiąże problem. A jeśli chodzi o te kopiowanie czy usuwanie to polecam używać Total Commandera.

Ja myślę, że Aero Glass nie ma wpływu na gry. Ustaw sobie daną grę tak, żeby uruchamiała się z wyłączonym AG i zobacz różnicę. Moim zdaniem nie będzie duża.

podczas grania w S.T.A.L.K.E.R. sam sie wyłancza Aero glass

Muszę przyznać ze umnie to pod wszystkimi grami przełącza się Aero Glass na Aero Basic

chyba jeszcze zalezy jakie gry, mi COD smigal bardzo ladnie ale Splinter Cell: Double Agent cial niemilosiernie, do tego stopnia ze wywalilem Viste. (Athlon +3000 64bit, 1GB RAM, GeForce 6600)

Chyba sie z kolega nie zgodze bo umnie gry dzialaja super na takim sprzecie jak w podpisie

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: